Pozor na triky dodavatelů elektřiny. Zejména starší lidé by se měli mít na pozoru
Bankrotů firem je nejméně za šest let. Krachy ale hrozí dodavatelům elektřiny, zejména na starší lidi budou o to více zkoušet své triky. Loni zbankrotovalo 649 společností, o 16 procent méně než v předešlém roce.
Jde o nejnižší číslo od zavedení současného insolvenčního zákona. Počet bankrotů podnikatelů tak klesl na šestileté minimum. Rekordně nízký byl i počet osobních insolvencí, kterých bylo nejméně za posledních osm let. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF.
Mezi odvětvími se počet firemních bankrotů o více než třetinu snížil ve stavebnictví. Mírný nárůst naopak zaznamenaly zemědělské a těžební společnosti. Nepatrně vzrostl také počet insolvencí v odvětvích jako doprava, skladování a činnosti cestovních kanceláří.
„Je jasně vidět pokračující ekonomická prosperita Česka. Velice zajímavá je situace ve stavebnictví, které v posledních měsících prochází nejsilnějším oživením od roku 2008. Za tím stojí jak investiční aktivita vlády, tak čerpání prostředků z evropských fondů. Stavebním firmám se tak po dlouhých letech vedlo dobře,“ řekl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.
Zatímco stavebnictví prožívá své nejlepší časy za posledních více než deset let, v některých jiných odvětvích riziko bankrotu nepříjemně stoupá. Jedním z těch nejnáchylnějších jsou menší dodavatelé elektřiny. Velkoobchodní elektřina v uplynulé době rapidně podražila, a to kvůli růstu cen uhlí a emisních povolenek. Někteří z dodavatelů na tuto situaci nebyli dostatečně připraveni a o to více musí nyní zdražovat. To je může připravit o zákazníky, zisk a nakonec vést právě k bankrotu.
Češi přitom nebudou váhat „trestat“ málo konkurenční dodavatele. V loňském roce podle zveřejněných dat rekordně měnili dodavatele elektřiny. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na více než 570 tisíc. Dosud nejvíce změn, přes 473 tisíc, nastalo v roce 2012. Vyplývá to z aktuálních dat Operátora trhu s elektřinou.
„Zejména menší dodavatelé elektřiny se ocitají pod značným tlakem. Budou proto na stávající nebo potenciální zákazníky zkoušet o to intenzivněji své triky. Zejména starší lidé by si měli dát pozor a nic ve dveřích nepodepisovat zástupcům firem dodávajících elektřinu, kteří jsou často jakýmisi podomními prodejci,“ upozorňuje Kovanda.