Známá filmová postavička je symbolem kritiky prezidenta, tak má utrum
Důvod, proč se snímek Kryštůfek Robin nebude v Číně promítat, čínské úřady neuvedly, ale předpokládá se, že jde o součást celonárodní snahy vymazat jakékoli zmínky o milované dětské postavičce, informoval zpravodajský sever BBC.
Čínské úřady blokují obrázky Medvídka Pú na sociálních sítích od doby, kdy se z pohádkového plyšového medvěda stal symbol politického disentu poté, co lidé začali čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přirovnávat právě k Medvídkovi Pú.
Toto přirovnávání začalo v roce 2013, kdy se na internetu objevila fotografie Si Ťin-pchinga kráčejícího po boku tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy vedle obrázku, na němž Medvídek Pú jde vedle Tygříka. A v roce 2014 se pak objevila fotografie čínského prezidenta, jak si potřásá rukou s japonským premiérem Šinzó Abem - a doplnil ji obrázek Medvídka Pú s Ijáčkem.
Jak tato žertovná srovnání nabírala na popularitě, začali čínští cenzoři blokovat obrázky, grafiky i jakékoli zmínky o medvídkovi na sociálních sítích. V roce 2015 se fotografie Si Ťin-pchinga v koloně doplněná obrázkem Medvídka Pú v autíčku stala „nejcenzurovanějším snímkem v Číně“, tvrdí politologická skupina Global Risk Insights (GRI).
Podle GRI mažou cenzoři zmínky o Medvídkovi Pú proto, že jeho srovnávání s prezidentem vnímá Peking jako „závažnou snahu podkopat důstojnost prezidentského úřadu a samotného Si Ťin-pchinga“.
Kryštůfek Robin je hraný film, který vypráví příběh dospělého Kryštůfka v podání Ewana McGregora. Toho náhoda svede znovu dohromady s jeho nejmilejším společníkem z dětství - Medvídkem Pú, který ze všeho nejvíc na světě miluje med, ale je vždycky společně se svými plyšovými kamarády připravený pomoci příteli v nouzi.