|  ZPRÁVY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Domácí
Do čela Sněmovny se postavil Radek Vonndráček z hnutí ANO 

Babiš je na koni. Jeho poslanec se stal předsedou Sněmovny

23. listopadu 2017 04:23 / Facebook
 1   1
Z pomyslného koláče moci si Andrej Babiš a jeho hnutí ANO ukrojili první pořádný kus moci - předsedou Sněmovny se stal poslanec ANO, kroměřížský advokát Radek Vondráček. Jeho zvolení se neobešlo bez kritických poznámek. Například Miroslav Kalousek (TOP 09) mluvil v této souvislosti o jednobarevné vládě agenta Bureše.

Ustavující schůzi Sněmovny provázely hádky poslanců plné jedovatých poznámek. „Projekt Zeman–Babiš pokládáme za nebezpečný, škodlivý a na hranici ústavního puče,“ nechal se například slyšet Miroslav Kalousek. Babiš se zase pro změnu obrátil na Dominika Feriho (TOP 09) a od plic mu vyčetl, že do Sněmovny Kalouska dostal. "Pan Feri dostal toho Kalouska do Sněmovny, bohužel, my jsme se ho nezbavili, budeme ho tady poslouchat, ty jeho pitomosti a demagogii, ještě dlouho," řekl Babiš.

V tajné volbě získal Vondráček 135 hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Zatím vše nasvědčuje tomu, že se ve Sněmovně rodí koalice ANO, SPD a KSČM. Tyto tři strany totiž nejprve podpořily na šéfa mandátového a imunitního výboru komunistu Stanislava Grospiče a poté společně ještě s Piráty zvolily jako nového předsedu Sněmovny Radka Vondráčka.

O post v čele Sněmovny se chtěl původně ucházet i předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu však stáhl, protože podle něj neměla smysl, když už měl Vondráček předem deklarovanou podporu.

V mandátovém a imunitním výboru mají zástupci ANO, SPD a KSČM 11 zástupců. Celkem má výbor 19 členů. Proti Grospičovi se postavil Petr Gazdík (STAN), ale získal jen podporu sedmi členů. "Já jsem velmi rád, že se přiznala jasná většina, která se tady ve Sněmovně tvoří, tu většinu bude tvořit ANO, SPD a KSČM, to je z těch výsledků volby v mandátovém a imunitním výboru zcela jasné," řekl novinářům po jednání Gazdík.

Grospičovo zvolení zkritizoval například předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Označil ho za stalinistu a s odvoláním na Grospičovy některé dřívější výroky ve Sněmovně prohlásil, že každý, kdo pro něj bude hlasovat, se musí stydět. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik se proti tomu ohradil a řekl, že nálepkování je plivnutí do tváře občanům, kteří Grospiče volili. Miroslav Kalousek poukazoval na to, že Grospičovo označení za stalinistu je konstatování faktu, nikoli zpochybňování jeho mandátu.
 

Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu