|  ZPRÁVY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahraniční
Cesta ke zvýšení důvěry v EU je ve zlepšení života lidí 

Jaká je cesta ke zvýšení důvěry lidí v Evropskou unii?

18. listopadu 2017 04:14 / Shutterstock
 2   2
Způsobem, jak zvýšit důvěru občanů v Evropskou unii a její instituce je zajistit skutečné zlepšení jejich každodenního života. Na závěrečné tiskové konferenci po skončení sociálního summitu EU v Göteborgu to řekl premiér pořádajícího Švédska Stefan Löfven.

Zástupci zemí unie na neformální schůzce přijali evropský pilíř sociálních práv, což je dvacítka principů, podle kterých by měla být formulována budoucí evropská sociální politika.

„EU se dlouho soustředila na odstraňování obchodních překážek, na zajišťování mobility na jednotném trhu, a to je pro naši konkurenceschopnost na světových trzích důležité. Nicméně jsme nevěnovali dostatečnou pozornost potřebě dobrých pracovních míst za slušných pracovních podmínek," upozornil švédský premiér. Je to podle něj třeba změnit, státy EU by se místo konkurence měly vzájemně podporovat při tvorbě pracovních míst.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker upozornil, že summit s podobnou tématikou unie naposledy zorganizovala před dvaceti lety.

Právě Juncker myšlenku sociálního pilíře před dvěma roky představil, jeho vznik pak završilo letošní říjnové jednání unijních ministrů pro zaměstnanost a sociální věci v Lucemburku, kteří dokument jednomyslně přijali. Páteční slavnostní vyhlášení pilíře stvrdili svými podpisy Juncker, předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a estonský premiér Jüri Ratas, jehož země nyní unii předsedá.

Předseda Evropské rady Donald Tusk doplnil, že výsledek pátečního jednání najde svůj odraz v závěrech prosincové vrcholné schůzky EU.

Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu