Kandidát Horáček vyvíjí velmi zvláštní iniciativu
Zatímco Hilšer nabídku vítá, tým Drahoše ji přijal s rozpaky a sebrané podpisy neplánuje převzít.
Podnikatel a textař Horáček chce podpisy pro další dva prezidentské uchazeče sbírat ve svých petičních stáncích. Své rozhodnutí zdůvodnil snahou o přispění ke zvýšení kvality demokratického prostředí. Horáček uvedl, že získal potřebných 50.000 podpisů už během května, sbírat je ale hodlá dál. Doufá v to, že jich nakonec bude mít více než Zeman v minulé volbě. „Současně mám ovšem na mysli i kvalitu našeho demokratického prostředí. A protože demokracie je i možností volby, rád bych také dvěma dosud deklarovaným kandidátům - panu Marku Hilšerovi a panu Jiřímu Drahošovi - pomohl zákonem stanovený limit počtu podpisů shromáždit co nejrychleji," uvedl Horáček. Jejich petiční archy chce začít lidem nabízet od začátku července. Zemana podporovat Horáček nechce. „Hodnoty, které reprezentuje, jsou neslučitelné s těmi, které zastávám já," dodal.
Lenka Pastorčáková z týmu bývalého předsedy Akademie věd Drahoše ČTK sdělila, že jde o iniciativu Horáčka, o které je předem neinformoval. „My jsme z ní spíše v rozpacích," poznamenala a dodala, že podepsané archy Drahoš nepřevezme. Podle Pastorčákové Drahoš zvolil jinou strategii než Horáček a archy nedává volně k dispozici, ale podpisy shánějí dobrovolníci. „Panu Horáčkovi za jeho iniciativu děkujeme, ale považujeme ji za zcela zbytečnou, spíše narušuje náš systém přímé komunikace s dobrovolníky a sympatizanty. Na cizím stánku nedokážeme ovlivnit, kdo a jak s našimi příznivci a podporovateli hovoří," uvedla. Dodala, že nyní má Drahoš asi 30.000 zkontrolovaných podpisů.
Lékař a aktivista Hilšer na svém facebookovém profilu uvedl, že vstřícné gesto Horáčka oceňuje a váží si ho. Poznamenal, že Česká republika stojí mezi "kultivací demokratických hodnot a sílícími autoritářskými tendencemi" a že finanční potenciál těch, kteří jdou proti svobodné společnosti, je obrovský. "Pomoc pana Horáčka dalším kandidátům s menší ekonomickou silou, ale ochotou postavit se za demokracii, považuji za šlechetnou podporu hodnotám demokratické společnosti," napsal Hilšer. V polovině června ČTK řekl, že má kolem 7000 podpisů.