|  ZPRÁVY
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Domácí
V Izraeli začalo očkování třetí dávkou  

Tečka za covidem se nekoná. Selhání očkování to ale není, říká expert

20. srpna 2021 08:19 / Depositphotos
 0   0
Izrael hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od konce února. Na vině je zřejmě komunitní šíření takzvané mutace delta. Proč se v zemi, která byla průkopníkem a premiantem v očkování, epidemiologická situace v posledních dnech tak dramaticky zhoršuje?

Kompletní očkování má za sebou přes 62 procent Izraelců, boj proti koronaviru ale v židovském státě zdaleka nekončí. Šíření vysoce nakažlivé varianty delta se v Izraeli podepsalo na rychlém přibývání nově zjištěných případů covidu, které se nevyhýbá ani očkovaným.

Ještě v polovině června vládl v Izraeli optimismus, ale vysoce nakažlivá varianta delta sen o pomyslné tečce za koronavirem zhatila. Ukazuje se, že účinnost očkování postupem času oslabuje, a to především v ochraně před nákazou. Na pokles účinnosti vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je hlavní používanou vakcínou v Izraeli, upozorňují i tamní úřady. 

Podle červencové zprávy izraelského ministerstva zdravotnictví je nyní ochrana proti nakažení po očkování 39procentní, proti závažnému průběhu onemocnění covidem-19 a také proti hospitalizaci ale ochrana zůstává relativně vysoká. Proti vážnému průběhu choroby to je 91 procent a proti hospitalizaci 88 procent. „Dříve jsme si mysleli, že plně naočkovaní jedinci jsou chráněni, nyní ale vidíme, že účinnost očkování proti nákaze je zhruba 40 procent," uvedla podle deníku Haaretz šéfka ministerského odboru veřejného zdraví Šaron Alroy-Preisová.

Odborníci proto zvažují rozšířit očkování třetí dávkou na všechny, kteří druhou vakcínu dostali nejméně před pěti měsíci. Podle studií totiž s časem ochrana očkovaných proti nákaze klesá a třetí dávka imunitu výrazně posiluje. Poradní panel izraelské vlády doporučil začít očkovat třetí dávkou vakcín proti covidu-19 i lidi nad 40 let.

Podle biochemika Jana Konvalinky se to interpretuje jako důkaz selhání očkování. „Ale hospitalizovaných je i přes nárůst stále mnohem méně, než by bylo, kdyby Izrael nebyl očkován," upozornil v rozhovoru pro Český rozhlas. Připouští ale, že po několika měsících účinnost vakcíny klesá. „Stále ještě zůstává velmi solidní ochrana proti hospitalizaci, ale vypadá to, že u lidí s horším imunitním systémem a u velmi starých pacientů ochrana postupně klesá. Čili to je důvod, proč Izraelci už začali s třetí dávkou vakcíny. A ve Spojených státech i u nás se zvažuje," uvedl biochemik.

Ministerstvo zdravotnictví má do konce srpna rozhodnout, jestli je třetí dávka nutná, nebo ne. „Tam, kde k tomu došlo, vidíme opravdu masivní nárůst imunitní odpovědi. Vypadá to, že ten ‚booster‘, to nakopnutí imunity, opravdu funguje," říká Konvalinka. Připomíná, že podle odborníků by na třetí dávku měli jít lidé velmi staří, ti s poškozenou imunitou nebo po transplantacích. „Jde o poměrně úzké skupiny lidí, kde by to bylo rozumné. Myslím, že v tuto chvíli nemáme dost dat na to, abychom rozjeli velkou národní kampaň," míní. Změna v očkování? Až tento návrh projde v Německu, přijme ho většina států EU.

Zdroj: irozhlas.cz, theweek.com.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu