Souboj chřipky a koronaviru. Experti mají jasno, co nás čeká na podzim
Počty nově zjištěných případů se pohybují ve stovkách a protikoronavirová opatření se rozvolňují. Situace připomíná loňský rok, kdy ale na podzim přišla druhá vlna epidemie s tisíci mrtvých a více než deseti tisíci nových případů denně. Vzroste na podzim opět počet nových případů, nebo zabere očkování?
Podle hlavního epidemiologa pražského IKEM a šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petra Smejkala se epidemická situace na podzim se bude odvíjet od proočkovanosti populace a uhlídání importu nakažlivých variant viru do Česka po prázdninách. Exministr Roman Prymula očekává pouze mírné navýšení počtu nemocných. „Bude dáno návraty z dovolených a tím, že rozvolnění teď bylo poměrně masivní, ale neměla by to být nějaká dramatická velká vlna," uvedl Prymula pro Český rozhlas.
Koronavirus je srovnáván s virem chřipky. Virologicky sice patří do jiné kategorie, ale u většiny nakažených se projevuje obdobně jako chřipka. Jak virem chřipky, tak novým typem koronaviru se lze nakazit i kontaktem s kontaminovanými předměty, na jejichž povrchu dokážou virové částice přežít i několik dní. Platí také, že nakažení mohou být infekční i v době, kdy sami nepociťují žádné příznaky, v případě onemocnění covid-19 je ale inkubační lhůta delší. Protože další vývoj situace kolem nemoci covid-19 je stále nejasný, je potřeba držet kapacity zdravotnických zařízení připravené pro pacienty nakažené jejím virem. Dostatečná proočkovanost proti chřipce je nepochybně jedním z účinných způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout.
„Očkování proti chřipce vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení počtu onemocnění, hospitalizací, komplikací i úmrtí především u rizikových skupin. V současnosti jde tedy o nejlepší a nejúčinnější prostředek v prevenci přenosu a výskytu chřipky a jejích častých komplikací," myslí si epidemiolog Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Vědci nyní bojují, aby co nejdříve získali vakcínu, která pomůže vyřešit globální problém s pandemií nemoci covid-19. Věří, že očkování ochrání lidský organismus před nákazou a fatálními následky a zároveň zamezí dalšímu šíření nového koronaviru. Tak jako se tomu podařilo u řady jiných nemocí. Experti se totiž shodují, že virus SARS-CoV-2 z lidské populace už nikdy nezmizí a stane se pátým volně cirkulujícím lidským koronavirem. Nový virus se tak přidá ke čtyřem koronavirům, které jsou v současné době zodpovědné za přibližně 15 procent běžných nachlazení. Následky covidu jsou horší, než se čekalo, varují lékaři.