|  TECHNIKA
čt 16. května, svátek má Přemysl, zítra Aneta
Věda a technika
Černá díra vysává ve svém okolí veškerou hmotu  

Astronomové zachytili ve vesmíru velice vzácný úkaz střetu hvězdy s černou dírou

16. června 2018 10:18 / Shutterstock
 0   0
Za celou existenci vesmírného pozorování se vědcům podařilo zachytit jen velice málo událostí, jako je střet hvězdy a černé díry. Tato vesmírná událost, ze které hvězda nemůže vyjít jako vítěz, přitom není ničím neobvyklým.

Astronomové již řadu let vědí, že srážka jakéhokoliv vesmírného tělesa s černou dírou znamená jeho konec. Přestože ve vesmíru je tento jev každodenní rutinou, doposud se ho podařilo zachytit jen několikrát. Vědci ale měli velké štěstí, protože se jim podařilo zachytit hvězdu, která byla doslova roztrhána masivní černou dírou během srážky dvou galaxií.

Během pozorování srážky dvou galaxií s názvem Arp 299 se vědcům podařilo zachytit smrt hvězdy, která se dostala příliš blízko masivní černé díry. Hvězda o velikosti dvou Sluncí se nacházela ve vzdálenosti přibližně 150 milionů světelných let od Země.

„Ještě nikdy jsme neměli příležitost přímo pozorovat vznik a vývoj výtrysku materiálu z takové události,“ popisuje výzkum v tiskové zprávě astronom Miguel Perez-Torres z Andalusie astrofyzikálního institutu ve Španělsku.

Tuto vesmírnou podívanou vědci pozorovali již v roce 2005, kdy teleskop zachytil infračervený záblesk, který vycházel z jedné ze dvou galaxií, které se dostaly do kolize. O několik měsíců později upoutal jejich pozornost další zdroj záření.

V následujících deseti letech pozorování se ukázalo, že zdroj záření se rozšiřoval pouze jedním směrem. Tento jev vzniká ve chvíli, kdy černá díra trhá hvězdu na kusy, ale není schopna pojmout všechnu její hmotu.

Nadbytečná hmota se shromažďuje v disku kolem umírající hvězdy a následně je vlivem silné gravitace vystřelena do prostoru. Vědci dokázali také spočítat, že materiál byl v tomto případě vystřelen obrovskou rychlostí, která dosahovala až třetiny rychlosti světla. Dále čtěte: (Vědci jsou možná na stopě tomu, co je na druhém konci černé díry a kam mizí všechna hmota).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu