|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Hypotetická devátá planeta podle nového výzkumu spíše neexistuje 

Vědci provedli nový výzkum ohledně existence deváté planety. Jejich závěr je překvapivý

08. června 2018 09:12 / Internet
 7   6
Teorie o tom, že se v naší Sluneční soustavě může nacházet devátá, dosud neznámá planeta, se zrodila poté, co vědci pozorovali podivné oběžné dráhy ledových objektů na samém okraji soustavy. Nejnovější výzkum ale ke zklamání všech ukazuje, že dřívější předpoklady mohou být mylné.

Před několika lety si astronomové všimli velice zvláštních nepravidelností, které vykazovaly oběžné dráhy ledových objektů v takzvaném Kuiperově pásu, který se nachází na samotném okraji Sluneční soustavy. Následné výzkumy vědce přivedly k několika teoriím, z nichž nejpravděpodobnější se zdála, že tyto anomálie způsobuje velice hmotné těleso, kterým by mohla být dosud neznámá devátá planeta.

Hypotetická devátá planeta by podle výpočtů měla být plynovým obrem asi desetkrát hmotnější a čtyřikrát větší než Země s dlouhou oběžnou dráhou, která by mohla trvat až 10 tisíc pozemských let. Planety ale nevyzařují žádné světlo a vzhledem k její teoretické vzdálenosti by bylo velice těžké ji objevit i nejmodernějšími dalekohledy.

Tato planeta ale také nemusí vůbec existovat, a právě s tím počítá nová hypotéza, se kterou přišla astrofyzička Ann-Marie Madigy a její spolupracovníci. Podle jejich vysvětlení by výchylky v oběžných drahách ledových objektů mohl způsobovat jednoduše jejich obrovský počet a vzájemné působení gravitačních sil.

Současné odhady uvádějí, že hmotnost všech těles Kuiperova pásu je do 10 procent hmotnosti Země (i když podle modelů formování Sluneční soustavy by měla být mnohem vyšší). To znamená, že objekty Kuiperova pásu by nemohly mít větší gravitační účinky. Podle vědců je však možné, že se v této oblasti nachází obrovské množství téměř neviditelných objektů, které celkovou hmotnost značně navyšují.

Teorie tak existenci deváté planety přímo nevylučuje, ale rozhodně je věrohodnou alternativou. Pokud totiž astronomové dokáží pozorovat například planetku Sednu, která měří méně než 1 000 kilometrů a její oběžná dráha trvá 11 200 let, není příliš pravděpodobné, že by si nevšimli tělesa mnohonásobně většího.

Rozuzlení těchto teorií by mohly přinést astronomické přístroje příští generace, které budou dostatečně citlivé na to, aby odhalily i ten nejtemnější svět v této odlehlé části naší soustavy. Poměrně nedávno totiž vědci přišli s dalšími důkazy, které nahrávají teorii o její skutečné existenci. Kde je pravda se ale ještě nějaký čas určitě nedozvíme (čtěte: Vědci získali další důkazy o existenci deváté planety v naší soustavě. Může být desetkrát hmotnější než Země)

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu