|  TECHNIKA
st 15. května, svátek má Žofie, zítra Přemysl
Věda a technika
Teoretická planeta se může nacházet na okraji Sluneční soustavy 

Vědci získali další důkazy o existenci deváté planety v naší soustavě. Může být desetkrát hmotnější než Země

24. května 2018 08:44 / Internet
 6   0
Vědci před několika lety přišli s teorií, že v naší soustavě je pravděpodobně ještě jeden svět, který je skrytý v temnotě kdesi na hranici Sluneční soustavy. S ubíhajícími roky a bližším výzkumem se tato teorie stává stále více pravděpodobnou. Nyní získal mezinárodní tým expertů nové důkazy, které existenci velkého tělesa opět více přibližují realitě.

Před dvěma lety přišli astronomové z Kalifornského technologického institutu s fantastickou zprávou, že se v naší Sluneční soustavě s velkou pravděpodobností nachází devátá planeta. Naše Sluneční soustava by tak opět po letech měla devět planet. Dříve bylo devátou planetou Pluto, u kterého se v roce 2006 světoví experti shodli, že nesplňuje charakteristiku planety a tento status mu odebrali.

Podle odhadů se jedná o velké těleso, které se pohybuje na samé hranici Sluneční soustavy někde v oblasti Kuiperova pásu. Kuiperův pás je vzdálená oblast Sluneční soustavy sahající od oběžné dráhy Neptunu až do vzdálenosti přibližně 55 astronomických jednotek od Slunce. K této domněnce astronomy přivedly výsledky pozorování některých těles z okraje soustavy, jejichž oběžné dráhy vykazovaly značné nepravidelnosti. Tento jev bývá zpravidla způsoben silnou gravitací velkého tělesa.

Z podrobnějšího výzkumu a celé řady počítačových modelů vědcům vyplynulo že záhadná planeta by mohla být přibližně čtyřikrát větší než Země a dokonce čtyřikrát hmotnější. Pokud objekt skutečně tam v dáli existuje, jeho oběžná dráha kolem Slunce může trvat až deset tisíc pozemských let.

Mezi nepřímé důkazy o existenci planety patří také řada drobných nepravidelností v oběžných drahách ostatních planet, stejně jako fakt, že ledová tělesa v Kuiperově  pásu obíhají kolem Slunce v naprosto opačném směru než vše ostatní v naší soustavě.

Součástí Kuiperova pásu jsou mimo velkého množství menších těles také tři trpasličí planety Pluto, Haumea a Makemake. Vědci se ale v nejnovějším výzkumu zaměřili na objekt, který byl objeven teprve před třemi lety. Jedná se o asteroid 2015 BP519 Caju, jehož oběžná dráha je velice zvláštní. Tento objekt totiž obíhá Slunce v téměř kolmé poloze oproti oběžným drahám všech ostatních planet.

Právě tento objekt by mohl být pomyslným klíčem k rozluštění záhady kolem existence deváté planety. Pokud se devátou planetu podaří najít, bude to největší událost v dosavadním průzkumu vesmíru, přestože toto temné nekonečno ukrývá ještě mnoho záhad (čtěte: Vědci objevili vesmírné monstrum. Jedná se o nejrychleji rostoucí objekt ve vesmíru).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu