|  TECHNIKA
pá 20. září, svátek má Oleg, zítra Matouš
Věda a technika
Dosud největší vlna, kterou dokázali vědci naměřit na jižní polokouli 

Poblíž Nového Zélandu se prohnala vlna vysoká jako osmipatrový dům

14. května 2018 08:04 / Shutterstock
 0   0
Vědci v minulém týdnu u Campbellova ostrova poblíž Nového Zélandu naměřili dosud největší vlnu na jižní polokouli. Obří vlna, která vznikla díky extrémně silnému větru, byla vysoká jako osmipatrová budova.

Novozélandští vědci zaznamenali v oceánu obrovskou vlnu, která je s výškou 23,8 metru dosud největší, kterou změřili na jižní polokouli. Vlna byla zaznamenána poblíž bóje u neobydleného Campbellova ostrova, který leží asi 650 kilometrů od Nového Zélandu. 

Nově změřená vlna svou výškou překonala vlnu z roku 2012, která měřila 22 metrů. Na severní polokouli však vědci zachytili ještě větší vlny díky většímu výskytu silných větrů. Vlnu s výškou osmipatrové budovy vyvolala výrazná tlaková níže a vítr s rychlostí 65 námořních uzlů, uvedl oceánograf MetService Tom Durrant.

Meteorologická služba Nového Zélandu (MetService) instalovala u Campbellova ostrova bóji na solární pohon, protože oblast je proslulá intenzivní bouřkovou činností. Bóje pracuje každé tři hodiny po dobu 20 minut. Podle Durranta je možné, že bouře způsobila i vyšší vlny, které bóje nemusela zachytit.

Světová meteorologická organizace (WMO) nevede oficiální záznamy o výši jednotlivých vln. Místo toho pracuje s hodnotou, která se jmenuje signifikantní výška vlny (SWH). Je to průměr třetiny nejvyšších vln za určitý čas. Tyto měření také pomáhají včas varovat obyvatele přímořských oblastí před ničivými vlnami tsunami (čtěte: Tsunami, která smetla před několika lety japonské pobřeží, zapříčinila něco velmi zvláštního).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu