Největší baterie světa poprvé dodávala energii. Zasáhla v naprosto rekordním čase
Obrovská lithium-iontová baterie v jižní Austrálii reagovala v rekordním čase na první výpadek elektřiny. Její první zásah v praxi dokázal, že byla skvělým řešením problému, protože energii začala dodávat už 140 milisekund po výpadku uhelné elektrárny.
Zpráva o úspěšné praktické zkoušce nového zařízení přichází jen pár týdnů poté, co byla baterie spuštěna. Státní energetický ministr Tom Koutsantonis uvedl, že investice do baterie a její funkčnost předčí očekávání.
Minulý týden, když selhala uhelná elektrárna Loy Yang ve Victorii, baterie Tesla dodala 100 megawattů do elektrické rozvodné sítě za 140 milisekund.
Pro srovnání, jaderné elektrárně na ostrově Torrens v Jjžní Austrálii by trvalo až hodinu, než by dokázala pokrýt výpadek elektrárny Loy Yang. Během této doby by oblast byla bez energie.
Po úspěšném testovacím období byla v listopadu baterie Tesla uvedena do provozu. Samotná stanice je spárována s francouzskou energetickou společností Neoenova, která ji dobíjí elektřinou.
Projekt je součástí vládního programu v hodnotě 550 milionů dolarů. Potřeba zajistit alternativní zásobování energií vyvstala poté, co zemi v loňském roce postihlo několik blackoutů. Tyto události vyvolaly národní a politickou diskusi o energetické bezpečnosti Austrálie.
Elon Musk navíc vyhrál sázku ve výši 16 milionů dolarů, když na Twitteru uvedl, že záložní baterii uvede do provozu nejpozději 100 dní od podepsání objednávky. V opačném případě ji dá Austrálii zcela zdarma. Více o slibu Elona Muska se dočtete v tomto článku.