|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Extrémě vzácná můra heterosphecia tawonoides byla objevena v malajsijském pralese 

V pralese byl objeven vzácný tvor, který byl více než sto let považován za vyhynulého

21. prosince 2017 09:45 / Twitter
 12   1
V malajsijském pralese byla objevena extrémně vzácná můra, která byla považována za dávno vyhynulou. Nyní se opět nachází na seznamu kriticky ohrožených druhů. Toto z mrtvých vstání je pro odborníky senzační zprávou, můra má totiž velmi zajímavé schopnosti maskování.

Unikátní objev můry s názvem heterosphecia tawonoides se podařil polské vědkyni z oboru lepidopterologie (nauka o motýlech), která po ní pátrala mnoho let v deštných pralesích Malajsie.

Kriticky ohrožený živočich doplácí stejně jako mnoho dalších druhů na kácení deštných pralesů ve prospěch plantáží, které uspokojují vysokou poptávku po palmovém oleji.

Naposledy byla tato vzácná můra odchycena v roce 1887 v indonéském pralese. Tento, více než sto let starý exemplář můry heterosphecia tawonoides, je také jediným dochovaným na světě.

Její nynější objevitelka Marta Skowron Volponiová se údajně vyhynulého tvora snažila v deštných pralesích najít od roku 2013. Za několik let se jí podařilo vypátrat pouze několik exemplářů.

Tento druh můry je totiž známý svými unikátními schopnostmi. Má velice výrazné modré zbarvení, které je paradoxně zároveň i jejím převlekem. Stejnou barvu totiž mají místní včely, za které se můra velice ráda vydává. Můra se ovšem neomezuje jen na vizáž, dokáže totiž včely napodobovat i chováním a často se také začleňuje do včelích společenstev, kde napodobuje jejich činnost.

Chování této můry je velice ojedinělé a na její velikost také velmi sofistikované. Pomyslné prvenství nejpodivnějších organismů na Zemi však drží houba, která dokáže ze zvířat vytvářet chodící zombie. O této záhadě jsme psali v tomto článku.

Takové chování je v říši bezobratlých naprostým unikátem a pro vědce má každý dochovaný exemplář výrazný výzkumný potenciál. Jediný exemplář z konce 19. století je totiž nekompletní a pro výzkum tedy poměrně nevhodný.

Podle Volponiové je skvělé tohoto živočicha po sto letech najít živého, pokud ale bude odlesňování stále pokračovat, heterosphecia tawonoides ze světa stejně jednoho dne zmizí. Míra kácení deštných pralesů v této oblasti je jednou z nejvyšších na světě a tato můra rozhodně není jediným tvorem, který je kriticky ohrožen v souvislosti s touto lidskou činností.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu