Čeští vědci se pokusí o poslední záchranu vzácného tvora. V případě neúspěchu navždy zmizí z naší planety
Pomocí laboratorní metody, která zároveň představuje poslední pokus o záchranu severního nosorožce bílého, budou samicím odebrána vajíčka, která se budou vědci snažit oplodnit semenem již zemřelých samců.
Poslední tři jedinci na Zemi jsou nyní pod dohledem ozbrojených rangerů v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byli v roce 2009 převezeni ze zoo ve Dvoře Králové. Ani jedno z těchto dvoutunových zvířat již bohužel není schopno samostatné reprodukce.
Jediným pokusem, jak zachránit vzácný druh před vyhynutím, je odebrání embrya obou samic. Kvůli jejich věku mají odborníci ale jen velmi málo času. Vajíčka budou odebrána z kraje příštího roku pomocí nově vyvinuté metody, která byla úspěšně testována na jižním bílém nosorožci, jenž je také kriticky ohrožen.
Trojice královéhradeckých nosorožců byla převezena do Keni v rámci pokusu o jejich rozmnožení v přirozeném prostředí. Následně bylo zjištěno, že tito jedinci se již přirozenou cestou nejsou schopni rozmnožit, proto odborníci přistoupili k metodě umělého oplodnění.
Přípravy na umělé oplodnění nejprve probíhaly za využití podobného druhu jižního nosorožce bílého. Nyní vědci odeberou vajíčka obou žijících samic severního nosorožce bílého Nájin a Fatu a pokusí se je oplodnit semenem již zemřelých samců, které je uchováváno v Berlínské laboratoři.
V rezervaci Ol Pejeta už byly odděleny náhradní matky jižního druhu od samců, aby byly připraveny na přijetí embrya. První pokus o odběr vajíček z Nájin a Fatu by mohl být v první čtvrtině příštího roku.
Následně by měla být odebraná vejce odvezena do Itálie, kde se pokusí vytvořit embryo a v případě úspěchu budou embrya odvezena opět do Keni, kde budou vložena do náhradních matek.
Podle odborníků bude rok 2018 naprosto klíčovým pro přežití tohoto druhu. Pokud některá z fází experimentu selže, nebo se nepodaří plod v náhradní matce uchytit, severní bílý nosorožec navždy zmizí z planety Země, což bude pro všechny smutnou připomínkou toho, jak člověk opět zničil část historie naší planety.
Populace severních nosorožců bílých i ostatních druhů nosorožců, které na naší planetě přežily více než 50 milionů let, byly téměř vyhubeny v průběhu dvacátého století a jejich masakrování pokračuje v Africe dodnes. Důvodem je převážně velká poptávka po rohovině zejména v Číně. Kilogram rohu nosorožce se na černém trhu prodává až za 75 tisíc dolarů.
Dnešní africké rezervace, kde se vyskytují stáda nosorožců jsou běžně hlídána ozbrojenými rangery nebo vrtulníky, přesto se zdá, že boj s vynalézavými pytláky nemá konce. Nedávno se dokonce objevily zprávy o zabití nosorožce ve francouzské zoo. Tomu pytláci uřezali roh motorovou pilou.