Nový výzkum ukázal, že lidský mozek funguje na plný výkon až do šedesáti let. Poté dochází ke znatelnému útlumu
Nejnovější vědecký výzkum ukazuje, že lidský mozek po šedesáti letech věku začíná citelně zpomalovat. Podle vědců se však nejedná o ztrátu mozkové kapacity, nýbrž o zpomalení myšlení. Dříve se vědci domnívali, že svého vrcholu v rychlosti myšlení člověk dosahuje již ve věku dvaceti let. Poté se mělo za to, že s přibývajícím věkem rychlost reakce, kterou je člověk schopen vyvinout, citelně zpomaluje.
Nová vědecká studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Nature Human Behavior, ukazuje, že zpomalení mozku způsobují jiné vlivy než vrozená inteligence nebo celková duševní bystrost. Zároveň vědci tvrdí, že mozek je stejně rychlý až do věku šedesáti let.
„Náš výzkum ukazuje, že toto zpomalení není způsobeno snížením rychlosti kognitivního zpracování. Až do starší dospělosti se rychlost zpracování informací v námi studovaném úkolu téměř neměnila,“ uvedl hlavní autor studie, německý psycholog Mischa von Krause z Heidelberské univerzity.
Rychlost ovlivňuje více faktorů
Vědec uvedl, že výzkum jasně dokazuje, že po dvaceti letech věku člověk začíná ztrácet impulzivitu i fyzické reflexy. A právě tyto faktory hrají klíčovou roli v tom, jak rychle člověk dokáže na podněty reagovat. Nejedná se tak o úpadek aktivity samotného mozku, ale dalších faktorů, které celkovou rychlost ovlivňují. Dalším významným faktorem pomalejších rekací s postupujícím věkem jsou zkušenosti. Člověk jednoduše nad každým rohodnutím více přemýšlí, a není proto tak agilní.
Jednoduchý test
Vědci také zdůranili význam samotné omezení motoriky, která je interpretací myšlení, a to také může vést k pomalejším reakcím. Vědci ve svém výzkumu vycházeli z údajů o více než 1,2 milionu lidí, kteří se zúčastnili experimentu v on-line prostředí. Jako podklad posloužil jednoduchý test, kdy lidé měli stisknutím pravé klávesy zařadit jednotlivá slova a obrázky, jež se zobrazily na monitoru.
V rámci detailní analýzy nasbíraných dat vědci zjistili, že pomalejší reakce po dvacátém roce života mohly být způsobeny jinými faktory, než je schopnost mozku zpracovávat příchozí informace. Data také ukázala, že ke skutečnému zpomalení mozku dochází u člověka až po šedesátém roce života. Dále čtěte: (Světem se nekontrolovaně šíří nová varianta omikronu. Vědci o ní zatím mnoho nevědí).
Zdroj: Nature, Idenpendent.