|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Geomagnetická bouře zničila satelity Starlink 

Desítky družic společnosti SpaceX se staly vesmírný šrotem. Zničila je geomagnetická bouře

12. února 2022 20:20 / Pixabay
 0   0
Elon Musk přišel o několik desítek satelitů Starlink, které jsou páteřní infrastrukturou pro vysokorychlostní internetové připojení. Podle zpráv společnosti SpaceX se nepodařilo jejich vypuštění, jelikož byly zasaženy velice silnou geomagnetickou bouří na nízké oběžné dráze Země.

Společnost SpaceX, která je provozovatelem vysokorychlostní internetové sítě Starlink, přišla 3. února o desítky nových satelitů, které mířily na požadovanou oběžnou dráhu Země. Podle společnosti došlo při vypouštění 49 satelitů na nízké oběžné dráze k velice neobvykle silné geomagnetické bouři, která zařízení poškodila.

Satelity vynesla 3. února do vesmíru raketa Falcon 9 a jako již mnohokrát předtím vše probíhalo přesně podle plánu. Raketový nosič vynesl svůj náklad na požadovanou oběžnou dráhu ve výšce 210 kilometrů nad Zemí.

Silná geomagnetická bouře

Společnost své satelity strategicky umísťuje na nezvykle nízkou oběžnou dráhu proto, aby mohla případně vadné družice, které neprojdou finální kontrolou, poslat rychle zpět do atmosféry, a netvořila tak ve vesmíru další odpad. Jak se ale ukázalo, tato nízká oběžná dráha může představovat pro družice nebezpečí, což se potvrdilo i osudného dne, kdy je zasáhla silná geomagnetická bouře.

Nouzový režim

Tento druh bouře díky obrovskému množství nabitých částic způsobuje dočasné ohřátí atmosféry a také její hustotu. Některé přístroje ukázaly, že hustota atmosféry se zvýšila až o padesát procent. Přestože má společnost pro tyto případy takzvaný nouzový režim, kterým družice dokáží odpor snížit, v tomto případě byla bouře natolik silná, že to znemožnilo provést požadovaný manévr. Zhruba čtyřicet z nich proto bylo poškozeno a vrátí se zpět do atmosféry, kde kompletně shoří.

Solární erupce

Geomagnetická bouře vzniká během slunečních erupcí, během kterých se uvolňuje obrovské množství rentgenového, ultrafialového a gama záření, které je následováno rychlými svazky částic. Tyto částice pak míří rychlostí světla k Zemi, kde jsou zachyceny magnetickým polem a jen malá část z nich se dostává na zemský povrch. 

Satelity na oběžné dráze však tolik chráněné nejsou a takto silná bouře velice snadno poškodí jejich elektroniku, což se také stalo. Satelity je sice možné odstínit, ale u takto malých zařízení, jako jsou právě satelity Starlink, se to jednoduše nevyplatí. Společnost proto počítá s tím, že mohou být čas od času solárním větrem zničeny. Dále čtěte: (Boom Overture je tak trochu jiný dopravní stroj. Létat bude ve výšce osmnácti kilometrů).

Zdroj: Space.com, CNBC.

Fotogalerie
Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu