Japonský superpočítač poskytl důležité zjištění ohledně šíření koronaviru
Japonský superpočítač ukázal, že vlhkost ovlivňuje šíření koronaviru v aerosolu. Nové poznatky tak poukazují na zvýšené riziko nákazy koronavirem v suchých vnitřních prostorech, která je ještě vyšší v období zimních měsíců.
Z výzkumu a následné analýzy dat superpočítačem vyplývá, že šíření infekce uvnitř budov mohou výrazně zpomalit dostatečná hydratace vzduchu, například pomocí zvlhčovacích zařízení. V zimním období, kdy je koncentrace lidí uvnitř budov nejvyšší, tak lze podle autorů studie výrazně omezit riziko nákazy aerosolem s koronavirem mezi osobami.
Nižší vlhkost vzduchu pomáhá šíření aerosolu
K výzkumu vědci využili japonský počítač Fugaku, který modeloval emise a tok virových částic od infikovaných lidí v různých vnitřních prostředích. Z výsledků vyšlo, že vlhkost vzduchu nižší než 30 % vedla k více než dvojnásobnému množství aerosolových částic ve srovnání s úrovní 60% vlhkosti.
Studie rovněž ukázala, že čiré obličejové štíty nejsou při prevenci šíření aerosolů tak účinné jako masky. Mezi zdravotnickými odborníky se stále více tvrdí, že koronavirus se může šířit vzduchem a bylo zjištěno, že patogen může přetrvávat ve vzduchu skutečně celé hodiny.
Jeden z nejvýkonnějších počítačů světa
Superpočítač Fugaku, jenž je jedním z nejvýkonnějších počítačů světa, byl použit k modelování podmínek nákazy ve vlacích, pracovních prostorách a učebnách již dříve. Simulace ukázaly, že otevírání oken v příměstských vlacích může zvýšit ventilaci dvakrát až třikrát a snížit koncentraci okolních mikrobů. Dále čtěte: (Koronavirus dokáže zničit lék na vši. Vědci mají dobré laboratorní výsledky).