Vědci objevili nové důkazy, které naznačují, jak a kde mohl vzniknout život na Zemi
Molekuly DNA a RNA jsou tvořeny šesti základními prvky, které byly a jsou nezbytné pro vznik života na Zemi. Jedním z těchto prvků je i fosfor, o kterém se vědci domnívali, že byl v raném období Země velice vzácný. Nyní však našli důkazy, které naznačují, že dávná jezera obsahovala vysokou hladinu fosforu, která mohla spolu s dalšími prvky zapříčinit vznik prvních živých organismů.
Takzvaná alkalická jezera jsou jezera s vysokou mírou odpařování, kde bývá hladina pH vody značně kyselá nebo zásaditá. Díky vzorkům odebraným z těchto jezer v několika světových zemích vědci zjistili, že voda obsahuje až 50tisíckrát více fosforu než voda v oceánu.
Aby vědci zajistili, zda současná jezera budou alespoň přibližně podobná těm, která existovala v raných fázích naší planety, pomáhali si vědci při experimentech počítačovými modely. Raná jezera na Zemi totiž obsahovala celou řadu prvků pocházejících z častých sopečných erupcí.
Již některé předchozí výzkumy naznačily, že tato jezera mohla vytvářet významné množství kyanidu, což napomáhá tvorbě aminokyselin a nukleotidů, stavebních bloků proteinů, DNA a RNA. Vědci budou vzorky z jezer dále zkoumat a doufají, že lépe pochopí dávné faktory, které změnily anorganické prostředí na organické. Dále čtěte: (Vědci zjistili, že množství kyslíku na Marsu se mění. Zatím nedokáží vysvětlit proč).