|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Piriformis je důležitý sval, který stabilizuje kyčelní kloub, provádí zevní rotaci v kyčli 

Piriformis syndrom: Nepříjemná záležitost, která může postihnout každého z nás

16. srpna 2019 11:43 / Shutterstock
 3   0
Piriformis syndrom není úplně běžná záležitost. Právě proto se o tomto ojedinělém syndromu ani příliš nemluví. O čem je vlastně řeč, jak se projevuje a proč vzniká? Více se dozvíte v našem článku.

Piriformis se řadí mezi tzv. pelvitrochanterické svaly. To je skupina pěti svalů, které vedou od pánve šikmo dolů k femuru (stehenní kosti), kde se upínají v oblasti trochanter major (velkého choholíku). Sval hruškovitý je plochý sval, který je z celé skupiny pelvitrochanterických svalů nejvýše položený. Všechny tyto svaly jsou překryty vlákny velkého hýžďového svalu.

Jeho hluboké uložení je jednou z příčin, proč je někdy obtížné syndrom hruškovitého svalu diagnostikovat a nezaměnit ho za jiné zdravotní problémy. Piriformis je důležitý sval, který stabilizuje kyčelní kloub a provádí zevní rotaci v kyčli. Při maximální flexi kyčle se zapojuje i při vnitřní rotaci kyčelního kloubu.

Jaké jsou symptomy?

Na začátku pacient obvykle pociťuje bolest, mravenčení nebo necitlivost v hýždích. Bolest se postupně zintenzivňuje a může vystřelovat po dráze sedacího nervu po zadní straně stehna, někdy až do lýtka. Občas se bolest může objevit i v dolní části zad či tříslech.

Kdy k syndromu dochází?

  • při dlouhodobém sezení, zvláště při sezení s nohou přes nohu
  • při dlouhém a častém řízení auta
  • při běhu, zvláště při běhu do kopce
  • při rychlých změnách směru při běhu
  • při jízdě na špatně nastaveném kole

Pokud tedy patříte k těm, kdo ráno sedne do auta, dojede do práce, tam minimálně 8 hodin sedí u počítače a pak opět usednete za volant, dojedete do fitka, kde si sednete na posilovací stroje, případně dojedete k parku, kde vyskočíte z auta a bez rozcvičení a zahřátí se pustíte do běhu, jste na dobré cestě k osobnímu setkání s piriformis syndromem. 

Lidé, u kterých se problémy s piriformis syndrom objeví, nemusí vůbec podléhat panice. O co horší a bolestivější jsou jeho příznaky, o to jednodušší a mírumilovnější je terapie. Po diagnostikování zmíněného syndromu přicházejí na řadu cílené cviky, masáže a speciální strečink.(Dále čtěte: Bolest svalů: Kdy je normální a kdy bychom měli vyhledat lékaře).

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu