|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Ostatní
Přisáté klíště je v průběhu letních měsíců běžná záležitost 

Snadná prevence proti přisátí klíštěte? Funguje obyčejný vitamin

19. května 2019 14:15 / Shutterstock
 0   0
Přisáté klíště v nás vždy budí velké obavy, jestli zrovna tohle není infikované. Člověk se proto snaží chránit se proti napadení klíštětem všemi dostupnými způsoby. Pokud nechcete používat chemické repelenty či spoléhat na štěstí při pohybu v přírodě, můžete vyzkoušet vitamíny.

Doporučení je vlastně docela jednoduché. Užívejte pravidelně B komplex v doporučeném dávkování, nebo pokud nechcete přímo polykat tabletky, můžete použít i obyčejné droždí, které je rovněž bohatým zdrojem vitaminů B. Zejména vitaminu B1 – thiaminu, B2 – riboflavinu a B3 – niacinu. Klíšťata by se vám měla vyhýbat obloukem a stejně tak i další hmyz, třeba otravní komáři. Nefunguje to samozřejmě stoprocentně a u každého, ale to ani drahá chemie.

Jak to funguje?

Účinek vitamínů B je vlastně dvojí. Při pravidelném užívání se snižuje pocení, takže klíšťata nenacházejí na vás tak atraktivní místa k přisátí. Klíště totiž preferuje vlhčí místa s jemnou kůží. Navíc pravidelným užíváním B komplexu budete klíšťatům nepříjemně vonět.

Výhody

Oproti používání chemických repelentů má tento způsob i další výhody. Správná hladina vitamínů má ohromný význam pro naše zdraví a pro posílení imunity. Jestliže k B vitamínům přidáte i vitamín C získáte také ochranu před rozvojem nemocí, která klíšťata přenáší. To vám žádný chemický repelent neposkytne.

Další velkou výhodou je, že užívaný vitamín B poskytuje ochranu průběžně během celého dne. Nemusíte si proto dělat vrásky, že jste se nestihli postříkat repelentem nebo že u sebe nemáte zrovna pytlíček s kořením proti klíšťatům.

Když už jsme našli přisáté klíště

Když už jsme našli přisáté klíště, je nutné ho co nejdříve odstranit. Sníží se tak riziko přenosu infekce. Jaké jsou hlavní zásady, které bychom při odstraňování klíštěte měli dodržovat?

  • Klíště odstraníme co nejdříve.
  • Místo přisátí klíštěte důkladně potřeme dezinfekcí.
  • Při odstraňování klíštěte si navlékneme rukavice nebo použijeme pinzetu nebo speciální klíšťky.
  • Klíště bezpečně zlikvidujeme – můžeme jej spláchnout do záchodové mísy, případně spálit zabalené do kusu novin; nikdy jej však nerozmačkáváme ani nedrtíme.
  • Po odstranění klíštěte si pečlivě umyjeme ruce.

Sezona klíšťat právě začíná a studené a vlhké jaro jejich výskyt podporuje. Zkuste tedy tuto jednoduchou ochranu. Vitamíny B mají navíc pozitivní vliv na nervy, pomáhají udržovat zdravou pokožku a příznivě ovlivňují trávicí ústrojí a srdeční soustavu. Ale jak už bylo řečeno, ochrana pomocí vitamínu B nefunguje u každého ani stoprocentně. A tak pokud už přisáté klíště na svém těle objevíte, je důležité ho správně a hlavně rychle odstranit. Více jsme psali zde.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu