|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Pozor, všechny návykové látky depresi jenom prohlubují 

Bludný kruh z kterého není úniku: Nedělejte si ze života zbytečně peklo

25. srpna 2019 15:07 / Shutterstock
 5   0
Na otázku, zda závislost na léčivech či drogách spouští depresi, nebo naopak deprese zvyšuje pravděpodobnost závislosti, nelze najít jednoznačnou odpověď. U každého člověka to totiž může být jinak. Jisté je, že všechny návykové látky depresi jenom prohlubují. I když to tak zpočátku nevypadá.

Vztah mezi drogovou závislostí a depresí je velmi těsný. Tak těsný, že je někdy obtížné určit, kde končí jedno a začíná druhé. Ve skutečnosti velká většina drogově závislých lidí má nějaké příznaky depresivního onemocnění, i když jejich závažnost se pochopitelně v jednotlivých případech liší.

Bludný kruh

Mnoho lidí časem přivykne řešit stresující situace ve svém životě se skleničkou alkoholu v ruce. Je to naprosto přirozené. Pokud taková situace nastane jednou za čas a podaří se ji překonat, není problém. Člověk, který trpí chronicky špatnou náladou neboli depresí, má však k popíjení důvod každý den a po čase se u něj přirozeně vyvine závislost. Samotné užití drogy samozřejmě situaci vyřeší pouze nakrátko a pocit euforie nebo zklidnění, který nastupuje po jejím požití, je pravidelně vystřídán ještě hlubší depresí, spojenou navíc s únavou a v některých případech i pocitem viny a úzkostí. Tyto nepříjemné pocity pak vedou k dalšímu užití drogy a bludný kruh se uzavírá.

Co přichází dřív?

Přestože deprese je v nějaké formě přítomná u většiny lidí závislých na drogách, bývá v konkrétním případě těžké rozhodnout, zda člověka dovedla deprese k drogám, nebo to bylo obráceně. Docela dobře možné jsou totiž obě varianty. Lidé s depresivní poruchou mají často sklon k užívání návykových látek s tlumivými účinky. Alkohol nebo například heroin jim přinášejí značnou úlevu, i když jen krátkodobě. Přesto život s návykovou látkou, která působí jen dočasně, je pro těžce depresivního člověka snesitelnější než utrpení vyvolané jeho psychickým onemocněním.

Ať už deprese přivedla člověka k závislosti, či naopak, depresi i závislost je možné léčit. Při léčbě závislosti by se nemělo zapomínat na současnou léčbu deprese, jinak je pravděpodobnost návratu k drogám velmi vysoká.

Dobrou zprávou je, že deprese je dnešními moderními léky u většiny lidí dobře léčitelná, a je proto možné vyhrát náročný boj jak se závislostí, tak i s ubíjející špatnou náladou, která nám jinak udělá ze života peklo. Příznaky deprese, které byste rozhodně neměli podceňovat.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu