|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Důležité je vědět, kde správně změřit tep 

Proč je důležité mít tep srdce pod kontrolou a kdy je nutné vyhledat lékaře?

27. března 2019 10:14 / Shutterstock
 12   0
Hodnotu svého krevního tlaku zřejmě znáte. Víte však, jaký máte puls? Co je ještě norma a kdy byste měli zpozornět? Pokud vám bude srdce bít rychleji dlouho, poškodí se. Víte, kdy je váš puls ještě v normě?

Rychlost tepu, někdy označovaná také jako srdeční puls, udává, kolikrát za minutu lidské srdce uhodí nebo přesněji kolikrát se stáhne a vypudí do oběhu další dávku krve. Rychlost tepu se může u různých lidí značně lišit. Liší se v závislosti na jejich fyzické kondici, ale srdeční puls se často velmi rychle mění i u stejného člověka. Jaká rychlost je normální a kdy bychom se měli začít obávat?

Jaká je normální rychlost tepu?

Pro dospělého člověka může být normální rychlost tepu jakákoli hodnota mezi 60 až 100 za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší. U špičkových atletů se dokonce klidový tep může pohybovat okolo 40 úderů za minutu, výjimečně i pod touto hodnotou. Například světoznámý cyklista Lance Armstrong měl normální klidový tep 32 úderů za minutu. U kojenců a malých dětí je naproti tomu normální tep vyšší. Srdce zdravého novorozence tluče rychlostí až 160 úderů za minutu a u předškolních dětí je normální klidový tep i 120 úderů za minutu.

Jak správně změřit tep

Měřte ho v absolutním klidu a určitě ne v práci. Pracovní prostředí zkresluje výsledek. Před měřením potřebujete minimálně pětiminutový klid. Nesmíte číst, telefonovat ani pracovat. Nesmíte být nervózní, podrážděný ani příliš natěšený. Pokud to všechno splníte, měli byste dosáhnout reprezentativní hodnoty pulsu. Zapněte stopky a puls si měřte celou minutu. Nebo použijte zkrácenou verzi měření. Počet úderů srdce počítejte patnáct sekund a výsledek vynásobte čtyřmi. Jednejte tak samozřejmě jen tehdy, pokud nemáte možnost změřit si ho pomocí tlakoměru. Ty modernější tuto možnost nabízejí.

Kde měřit

Dvě nejlepší místa na lidském těle pro měření rychlosti tepu jsou na vnitřní straně zápěstí (kde prochází vřetenní tepna) a dále na krku (v místech, kde můžeme nahmatat krční tepnu).

O čem vypovídá rychlost tepu

I když dnes lékaři mají k dispozici mnohem sofistikovanější metody vyšetření, pořád svým pacientů měří „obyčejný“ tep. Zrychlený nebo dokonce nepravidelný tep nám totiž může napovědět mnoho o zdravotním stavu.

Vysoký tep

Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl a obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem.

Nízký tep

Pokud nejste aktivní sportovec a máte příliš nízký puls, který doprovází dýchací obtíže a výrazná únava, může se jednat o závažný problém a je rovněž vhodné vyhledat lékaře. Velice nízký tep je nutné řešit aplikací kardiostimulátoru.

Co ovlivňuje rychlost tepu?

  • tělesná námaha, fyzická aktivita
  • celková kondice
  • tělesná teplota i teplota okolního prostředí
  • pozice, kterou právě zaujímáme
  • aktuální duševní stav – tep vám spolehlivě zrychlí vzrušení, zlost, strach nebo úzkost
  • některé léky 
  • rychlost tepu se zvyšuje v průběhu mnoha akutních onemocnění, například při horečce
  • některá chronická onemocnění mohou tep dlouhodobě zvyšovat, například chudokrevnost

Proč mít tep pod kontrolou?

Podle odborníků je ideální srdeční tep recept na dlouhověkost. U člověka, který se dožije 76 let, přečerpá lidské srdce za tuto dobu zhruba 200 miliónů litrů krve. Pokud je nemocný, má třeba vysoký tlak, zúžené cévy nebo jiné kardiovaskulární potíže, musí srdce tepat rychleji, aby se vyrovnalo s handicapy krevního oběhu. A přečerpá i víc krve. A dříve se opotřebuje. Když je člověk zdravý, může bít pomaleji. Ušetří tak svému majiteli kus životní energie. A to pak bývá jeden z důvodů, proč obvykle žije déle. (Dále čtěte: Tipy, jak si prodloužit mládí a udržet mladistvý vzhled co nejdéle). 

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu