|  STYL
út 2. července, svátek má Patricie, zítra Radomír
Zdraví
K zachování zdraví a krásy je zapotřebí selen 

Toužíte po krásné pleti a zdravém těle? Bez selenu to nepůjde

13. března 2019 09:50 / Shutterstock
 10   0
I když jste o selenu možná nikdy neslyšeli, je tento prvek velmi důležitý pro vaše zdraví. Lidský organizmus ho sice potřebuje pouze ve stopovém množství, ale i tak hraje významnou roli v řadě důležitých procesů, jako jsou správné fungování metabolismu a štítné žlázy.

Selen se řadí mezi tzv. stopové prvky, což znamená, že se v organismu vyskytuje v množství menším než 50 ppm. Tyto prvky si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě.

Proč je pro nás selen tak důležitý?

  • Selen je součástí důležitých antioxidantů, které se podílejí na tvorbě hormonů štítné žlázy.
  • Působí pozitivně na imunitní systém, protože podporuje tvorbu bílých krvinek.
  • Má protirakovinný účinek.
  • Blahodárný vliv má také v prevenci šedého zákalu a makulární degenerace, což je hlavní příčina zrakových poruch u lidí v pokročilém věku života.
  • Selen také redukuje bolesti kloubů, proto zvýšenou spotřebu pociťují zejména staří lidé.
  • Zlepšuje také průběh některých chronických onemocnění (revmatická artritida, lupus, psoriáza.) i využití kyslíku srdečním svalem.
  • Selen se využívá i v kosmetickém průmyslu, protože odstraňuje vrásky,vyhlazuje pleť, zabraňuje vzniku lupů a zajišťuje celkově elastičtější pokožku. 

Jaké jsou zdroje selenu?

Mezi nejbohatší zdroje selenu patří zejména para ořechy, mořské plody, vnitřnosti a drůbež. Vyšší hodnoty selenu jsou i ve vejcích, ovesných vločkách, brokolici, fazolích a divoké rýži. Proč bychom si měli dopřát hrst ořechů denně? Psali jsme zde.

Jak se projevuje nedostatek selenu?

Příliš málo selenu v organismu se zjišťuje laboratorními metodami. Projevuje se zejména poškozením srdečního svalu, kardiovaskulárními chorobami, oslabenou imunitou, slabostí, poškozením svalů.

Na co si dát pozor

Selen může být toxický a je třeba si dávat pozor na předávkování. Dlouhodobé vstřebávání vysokých dávek selenu (toxická dávka selenu je 900 mcg) může vyvolat závažné vedlejší účinky jako je vyrážka, nevolnost, ztráta vlasů a deprese. Nicméně k otravě selenem nejspíše dojde nikoli v případě konzumace potravin bohatých na selen, ale zejména pokud budete v nadměrné míře jíst doplňky stravy obohacené selenem.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu