|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Nemoc se může stěhovat do různých kloubů 

Metabolické onemocnění, které postihuje klouby. Zjistěte, zda jím netrpíte právě vy

07. září 2018 09:12 / Depositphotos
 0   0
Bolí vás klouby a neznáte příčinu? Na vině může být metabolické onemocnění zvaná dna. Průvodním jevem nemoci je vysoká hladina kyseliny močové, které způsobuje zánětlivé projevy v kloubech.

Jak poznáte, že právě vy trpíte dnou?

V první fázi může jít jen o zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Nemoc se chystá ke svému prvnímu většímu projevu, záchvatu. Ten se objevuje v podobě prudkého nástupu nesnesitelné bolesti některého kloubu. Nejčastěji jde o palec na noze, ale není to pravidlo. Kloub může zčervenat a napuchnout. Je citlivý na dotyk a nemocný může pociťovat zimnici či mít zvýšenou teplotu. Pokud lékař potvrdí diagnózu, je to pro nemocného výhoda, protože může začít s léčbou a přijmout příslušná dietní i pohybová opatření.

Stěhovavá nemoc

Pokud záchvat odezní sám, následuje období klidu. Po něm přichází další série záchvatů. Nemoc se může stěhovat do různých kloubů. Nejpostiženější jsou klouby menší, ale mnozí si stěžují i na kruté bolesti kolen, kyčlí či ramen. Někteří nemocní vnímají i potíže zažívací. Dostavuje se pálení žáhy, průjem, nadýmání, ekzémy a další problémy.

Jak nemoc vzniká?

Na vzniku nemoci se společně podílí několik faktorů. Negativně ji ovlivňuje příjem purinů ve stravě, které se v metabolických procesech rozkládají na kyselinu močovou. Dna je často spojena s nadměrnou konzumací masa nebo alkoholických nápojů, absencí některých vitamínů či nedostatkem tekutin, ale také nezdravým životním stylem, nadváhou nebo dlouhodobým užíváním některých léků.

Co pomáhá?

Třešně

Na dnu jsou vynikající třešně. Je dokonce jedno, zda jde o třešně čerstvé nebo kompotované. Pokud jich sníte asi 250 g denně, můžete udržet dnu na uzdě. Příznivě působí i jahody. Deset zajímavostí o jahodách, které jste určitě nevěděli. Čtěte více.

Tekutiny

Pozitivně působí i pravidelné pití zeleného čaje. Obecně je třeba dodržovat pitný režim a pít dost vody, aby se škodliviny měly možnost vyplavit a neusazovaly se v těle. Doporučuje se zhruba 2 litry vody na den.

Pohyb

Významnou složkou je pohyb a snížení váhy. Pohybová aktivita některým nemocným pomáhá i při nástupu akutního záchvatu. Pohyb totiž rozproudí krev i metabolismus a může pomoci upravit hodnoty kyseliny močové. Také pomáhá udržet klouby v hybnosti a brání jejich deformacím. Někteří nemocní nedají dopustit na studenou sprchu na nohy a relaxační masáže postižených partií. Obecně ale platí, že prochladnutí nemoci neprospívá. O jedinečném triku, jak se zbavit bolesti kloubů, jsme psali zde.

Každopádně vnímejte, co způsobuje problémy vám a co vám přináší úlevu. Zkoušejte vynechat i jiné potraviny, než které vám někdo poradí, protože právě u vás může zabrat něco jiného.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu