|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Ostatní
Jsou případy, kdy může zdravá zelenina škodit 

I zdravá strava může škodit. Jaké nepříjemnosti vás mohou při její konzumaci potkat?

18. června 2018 08:46 / Shutterstock
 2   0
Věřte nebo nevěřte, ale jsou případy, kdy i zdravá zelenina může škodit. V dnešním článku se podíváme se na odvrácenou tvář zdravé stravy a jaké nepříjemnosti se mohou přihodit.

Níže uvedené potraviny jsou zdravé, plné výživných látek a doporučené lékaři. Ale víte, že i tato zelenina má své temné stránky, které sice nejsou nebezpečné, ale zato mohou být pořádně nepříjemné.

Zelí

Opěvována jako zázračný lék, dokonce i jako prevence rakoviny. Zelí je v zimním období zeleninou číslo jedna. Vysoký obsah vlákniny v zelí pomáhá udržovat střeva pravidelně v pohybu. Pozor však na velké množství! Obzvláště tehdy, pokud nejste zvyklí jíst pravidelně potraviny plné vlákniny. Jděte na to zpočátku pomaleji. Stačí jen půlka šálku vařeného nebo jeden šálek čerstvého zelí denně. V opačném případě se může stát, že strávíte hodiny na záchodě.

Chřest

Tato zelenina uvolňuje při trávení sloučeniny síry, které způsobují, že vaše moč divně páchne. Záleží však na genetice. Někdo si totiž může dát chřest, aniž že by si všiml nějaké změny. Pijte hodně vody, aby se moč rozředila a nebyla moc cítit. Pro někoho zanedbatelný problém, pro jiného něco, co chce řešit.

Červená řepa

Pokud sníte červenou řepu, zřejmě se po příchodu na záchod mírně leknete. Vaše moč a stolice budou totiž červené. Výzkum dokonce ukázal, že ti, kteří trpí nedostatkem železa, jsou tímto zabarvením postiženi více než jiní. U každého však může být pigment jiný. Někdo jen sotva zpozoruje mírně zarudnutí, jiní mají až jasnou červenou barvu, přičemž těmito znatelnými změnami trpí asi 10 procent populace. Můžete si však být jisti, že již druhý den tyto problémy zmizí. Znáte nápoj z červené řepy, který zachraňuje životy a zabíjí rakovinné buňky?

Mrkev a batáty

Může to znít směšně, ale opravdu se to může stát! Po větší porci mrkve nebo sladkých brambor můžete mít oranžovou barvu pokožky. Na vině jsou karotenoidy, které jsou zdrojem vitamínu A. Díky nim se naše tělo zbaví volných radikálů. Jde však i o pigment, tedy barvivo, které se ve velkém množství může ukládat ve vrchní vrstvě kůže. Do žluta až oranžova se vám může zbarvit nos i líčka, ale i moč a stolice. Nejčastěji k tomu dochází u malých dětí, ale ani dospělí nejsou výjimkou.

Na pozoru se musí mít hlavně nemocní lidé. Nežádoucí vliv může mít zelenina na některé lidi, kteří mají již podlomené zdraví. Pokud má člověk citlivý organismus, může se u něj zelenina projevit jako alergen. Týká se to křenu, syrových rajčat, špenátu, cibule, pórku či celeru. V tomto případě stačí zeleninu tepelně upravit. V rebarboře se zase nachází kyselina šťavelová, která může při nedostatku vápníku nepříznivý vliv na kosti. Ovoce i zeleninu je třeba důkladně zbavit chemických látek. Jak na to, jsme psali v jiném článku.

Těch nepříznivých zdravotních účinků zeleniny je více, na druhou stranu nedají se srovnat s tím, jaké benefity poskytují zdravým lidem.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu