|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Zdraví
Vlaštovičník má sice více léčivých vlastností, ale zároveň je jeho zázračnost vyvážena jistými negativními prvky 

I lidová medicína využívá léčivé účinky jedů. Který je ten nejznámější?

17. června 2018 10:04 / Pixabay
 31   3
Vlaštovičník je jedovatá rostlina, která se tradičně používá k likvidaci bradavic. Jeho pozitivní účinky na zdraví byly známy už našim prapředkům. Má sice více léčivých vlastností, ale zároveň je jeho zázračnost vyvážena jistými negativními prvky.

Co je vlaštovičník?

Vlaštovičník větší patří do čeledi makovitých. Obsahuje celou řadu alkaloidů, které jsou jedovaté, ale současně mají i některé léčivé účinky. Je hojně rozšířen v celé Evropě do nadmořských výšek kolem 850 metrů. Sbírá se mezi dubnem a červnem. Na podzim se může získávat jeho kořen, který se suší. Pro značnou jedovatost vlaštovičníku nikdy nepoužívejte tuto bylinu bez porady s odborníkem. Pokud ji zvolíte na určité obtíže, doporučujeme používat ve formě tinktury, kde je přesně měřitelné dávkování a dávku rozhodně nepřekračovat.

Jaké jsou jeho účinky?

Již zmiňovaná likvidace bradavic je jednou z nejčastějších aplikací. O domácích fintách, jak se zbavit bradavic, jsme psali zde. Tu lze bezpečně provádět kdykoli. Stačí utrhnout rostlinu, počkat, až začne ronit mléko a tím potřít bradavici. Postup můžete několikrát opakovat. Výsledek by měl být patrný do několika málo dnů. Pozor si dejte na jiné útvary než bradavice. Pokoušet se likvidovat vlaštovičníkem pihy a jiná znaménka je hazard se zdravím a rozhodně se takovým pokusům obloukem vyhněte.

Další účinky

  • uklidňující účinky
  • uvolňuje křeče
  • roztahuje cévy
  • prohlubuje srdeční činnost. 
  • zevně i na špatně se hojící rány a bércové vředy

Málo se ví o skvělých účincích vlaštovičníku při rozpouštění žlučových kamenů. K tomuto účelu se dá používat jednak tinktura, jednak speciálně připravené čaje, které obsahují nať vlaštovičníku. Vzhledem k možným toxickým účinkům rozhodně nepřekračujeme doporučenou dávku. Také se nesnažte kombinovat rozpouštěcí proces s procesem, při němž se mají žlučové kameny ze žlučníku vypudit do střeva. Vlaštovičník by měl proces zahájit a až se kameny zmenší, je možné v léčbě postoupit dál.

Sběr a sušení

Nať se sbírá od dubna do června. Suší se zhruba při teplotě do 35 stupňů. Oddenek a kořen se sbírá na podzim. Suší se rychle. Doporučuje se umělé teplo do 75 stupňů. Nasušenou rostlinu uchovávejte v temnu a občas dosušte. Má tendenci plesnivět. Lepší je si připravit tinkturu, kdy nať naložíte do alkoholu a necháte asi 6 týdnů louhovat za občasného protřepávání. Nikdy neužívejte vlaštovičník dlouhodobě. O způsobu použití se vždy poraďte s odborníkem. O další zajímavé bylině, která chrání vaše srdce, jsme psali před časem.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu