|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Jenom na šťávách tělo dlouho nevydrží 

Další mýtus v ohrožení. Potřebuje vůbec naše tělo detox?

12. června 2018 08:45 / Shutterstock
 8   1
Detoxikace slibuje vyčištění organismu od škodlivých látek a zároveň i rychlé zhubnutí. Jde ale o falešné sliby. Faktem je, že organismus se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům.

Stejné je to s kilogramy, které člověk rychle shodí. Ty se brzy vracejí. Vědci, kteří se problematikou zabývají, upozorňují, že detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus. O největších mýtech, které souvisí s detoxem, jsme psali zde.

Co na to odborníci?

Detoxikace nám slibuje, že očistí organismus od škodlivých látek a zároveň nám umožní hodně a rychle zhubnout. Jde ale o falešné sliby. V jednom z dokumentů Harvardské univerzity se zdůrazňuje, že existence údajných toxinů by bylo třeba nejprve prokázat.

Podle nich zná medicína jen jednu reálnou detoxikaci, a to od alkoholu, léků a jedů pomocí specifických procedur. Toxiny, které jsou zodpovědné za bolesti hlavy, další bolesti, zažívací potíže, únavu či depresi, se neodstraní takzvanou pročišťovací kúrou, ale zlikviduje je náš organismus sám.

Jak je to s hubnutím?

Pokud jde o shazování kilogramů, všechny očišťovací kúry drasticky snižují bazální metabolismus. Organismus, který je vystaven téměř půstu (nápoje většinou nahrazují jídlo), nastolí pohotovostní režim a zpomalí své funkce. Díky tomu, že konzumujeme málo kalorií, sice hubneme, dostavují se ale vedlejší účinky jako je únava, návaly neovladatelného hladu, problémy s dýcháním, bolest hlavy a problémy se stolicí. Po ukončení detoxikace se shozené kilogramy rychle vracejí. Navíc ztrácíme tekutiny, a tak jakmile se vrátíme k běžnému stravování, vrací se i původní váha, upozorňují vědci. Chcete konečně natrvalo zhubnout?Navyšte bílkoviny.

Co nám chybí při detoxu?

V očistných programech chybí proteiny a další podstatné výživné látky. Obsahují jen málo sacharidů a často jsou doplňovány projímadly, které způsobují dehydrataci a dostavují se problémy se střevy. Všechny možné diety mohou těžce poškodit střevní mikroflóru, a pokud je často opakujeme, vystavujeme se riziku metabolické acidózy. Ta ohrožuje elektrolytickou rovnováhu, kdy se krev stává kyselejší, což může vést k velmi vážným následkům.

Technikám, které slibují pročištění střev, je lepší nevěřit. Ve střevech totiž "odpadový" materiál nepřiléhá ke stěnám, proto je zbytečné střeva "promývat", abychom se zbavili teoreticky toxických látek ze střevních stěn. Rizika, která při detoxikačních kúrách vznikají, převyšují jejich případný přínos.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu