|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Ostatní
Jak se správně starat o klimatizaci ve vašem autě? 

Jaro je ideální čas na vyčistění klimatizace v autě od plísní a bakterií. Čemu věnovat největší pozornost?

26. dubna 2018 09:59 / Shutterstock
 0   0
Klimatizace je už běžným požadavkem na vybavení osobního auta, a to včetně ojetého. Bez ní si celá řada řidičů neumí jízdu ani představit. Měli byste ale počítat s tím, že se nejedná o téměř bezúdržbové zařízení. Naopak.

Nestačí klimatizaci jen doplňovat. Měli byste na ni v podstatě myslet celý rok, ne jen v okamžiku, kdy ji zapnete během jízdy v parném létě.

Vhodné je totiž zapnout klimatizaci občas i v zimě, alespoň jednou za měsíc. Systém se rozběhne a promaže těsnící prvky. Automatická klimatizace se většinou rozběhne při nastavení na ofukování čelního okna. Vzduch z klimatizace je sušší a pomáhá tak k rychlejšímu odstranění zamlžení skla. Nicméně na jaře je ideální v rámci údržby tohoto zařízení podniknout ty nejdůležitější kroky: vyčistit ji a vydezinfikovat.

Plísně

Klimatizace v autě má dva výměníky. Vnější, který se nachází v přední části vozidla, a vnitřní. Ten je umístěn většinou ve středové konzoli auta. Zatímco vnější výměník je při provozu klimatizace horký, vnitřní je chladný a tudíž v něm kondenzuje voda. A právě vlhko je tou základní podmínkou pro růst plísní.

Prach a bakterie

Kromě plísní jsou velkým problémem neudržované klimatizace také usazený prach a bakterie. To vše může cestujícím způsobovat například dýchací potíže, únavu či bolest hlavy. Špatně čištěné klimatizace mohou být podle lékařů i důvodem ke zhoršení alergií. Nejvíc se přitom zanese přes zimu, kdy se většinou nepoužívá (ale měla by, jak již bylo uvedeno). To, že je zařízení znečištěné, značí například zápach při jejím používání. Nejlepší je ovšem nedopustit, aby tento okamžik vůbec nastal.

Kabinový filtr

Důležitou roli u správně fungující klimatizace hraje také kabinový filtr, který je vhodné měnit nejméně jednou za dva roky. Aby té plísně ve vnitřním výměníku nerostlo tolik, k tomu je důležité, aby se do něj nedostávaly nečistoty, třeba pyl, semena trav a tak dále, které může auto nasát ventilací. A právě proto je tam také kabinový mikrofiltr, který zachycuje právě všechny nečistoty. Jeho výměnou tak zajistíte, že nečistoty nedýcháte.

Nejjistější a nejbezpečnější je nechat klimatizaci vyčistit v autoservisu. Ceny za kompletní proceduru se pohybují od 300 do 1000 korun. Existují ale i možnosti, jak to vyřešit svépomocí. Můžete pořídit například sprej, který se aplikuje v celém prostoru vozu. Koupíte za 100 – 300 korun dle výrobce. Po nastartování auta a zapnutí klimatizace lahvičku se sprejem postavíte v autě na podlahu, sprej „vypustíte“ a necháte podle návodu působit. Většinou se jedná asi o 15 minut času. Poté auto důkladně vyvětráte.

Fotogalerie
Ilona Cílková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu