|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Sůl, která při dotyku s receptory nacházejícími se na jazyku chuť připomínající maso 

Škodlivá přísada jídel. Důvody, proč dát ruce pryč od tohoto jedu

04. ledna 2018 11:10 / Shutterstock
 53   4
MSG (monosodium Glutamate), E621 či rostlinný nebo bílkovinný hydrolyzát. Pod všemi těmito názvy se skrývá starý známý glutaman sodný.

Říká se, že jeho historie sahá do dávné Číny a Japonska, kdy ho kuchaři využívali na ochucování jídel použitím řasy Laminaria japonica, která obsahovala velké množství přírodní formy glutamanu. Během 20. století se dostalo toto koření do světa. Začala se vyrábět náhrada přírodní formy glutamanu sodného, ​​který dokázal, a stále dokáže, oklamat jazyky lidí při požívání nekvalitního jídla poměrně příjemnou masovou příchutí.

Umami - pátá chuť

Kromě kyselé, hořké, sladké a slané chutě, existuje ještě pátá, tzv. glutamanová chuť-umami. Zdrojem umami je právě glutaman sodný, který po dotyku s receptory nacházejícími se na jazyku vytvoří zmiňovanou chuť připomínající maso.

Glutaman se běžně vyskytuje v mozku či ve svalech. Vyskytuje se i v potravinách, jako parmazán, rajčata, houby, maso a další. Tato forma je však čistě přírodní a není nijak nebezpečná. Chemicky vytvořený glutaman sodný se nachází v instantních polévkách, směsích koření, fast foodech, zálivkách, chipsech a nejrůznějších polotovarech.

Účinky glutamanu

Je tedy glutaman skutečnou hrozbou pro naše zdraví? Rozsáhlá studie uskutečněná pod záštitou Světové zdravotnické organizace závažný vliv glutamanu na lidské zdraví nepotvrdila. Bylo však vysledováno, že konzumace glutamanu u experimentálních zvířat i u lidí potlačuje pocit sytosti a způsobuje tak přejídání.

Ze studie bylo zjištěno, že krysy, které dostávaly do stravy dávky uměle vytvořeného glutamanu sodného, ​​přibíraly na váze více, než ty, které ho nedostávaly. Šlo o to, že zkoumaná zvířata se stávala rezistentní na leptin. Leptin je hormon, který hlásí tělu, že je syté. Pokud máte příliš vysokou rezistenci na tento hormon, vaše tělo nedokáže rozpoznat, že už má dost, a proto jste stále hladoví. U lidí se rezistence na leptin považuje za předzvěst cukrovky.

Jak se glutamanu vyhnout?

Pokud upřednostňujete přírodní chutě, dopřejte si raději přírodní glutaman a nenahrazujte ho jeho umělou alternativou. Koneckonců, mnoho pokrmů chutná výtečně díky bylinkám, soli, česneku, cibulce či pórku. O zázračných účincích česneku jsme psali dříve. Stačí popustit fantazii při vaření a vystačíte si i bez glutamanu. A ještě si zdravě pochutnáte.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu