|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Ostatní
Naši předkové věřili, že jmelí dokáže do domu přinést štěstí a dokáže jej ochránit před zlem 

Jmelí není jen na ozdobu. Překvapí vás svými zázračnými schopnostmi

24. prosince 2017 09:48 / Pixabay
 0   0
Jmelí je součástí vánoc už odpradávna. Zvyk zdobit si obydlí jmelím právě v tomto svátečním čase zavedli již Keltové a tato tradice nám zůstala až dodnes.

Bílé bobulky jmelí totiž dozrávají právě v prosinci, a proto je toto období ideální pro sběr jmelí. Věděli jste však, že jmelí není jen na ozdobu? Jde o opravdu zázračnou rostlinku, která dokáže opravdové divy s lidským organismem. Pojďme se podívat na to, co říkají legendy a jaké má vánoční jmelí zdraví prospěšné účinky. O největším symbolu Vánoc jsme podrobněji psali již dříve.

Štít proti zlu

Jmelí je poloparazit a roste v korunách stromů, které však nijak nepoškozuje ani neomezuje. Jeho bílé bobulky dozrávají v prosinci, kdy je jmelí pro okrasné účely nejkrásnější. U nás najdete jen jmelí bílé, ale ve světě existuje asi sto druhů této pěkné rostlinky.

Naši předkové věřili, že jmelí dokáže do domu přinést štěstí a dokáže jej ochránit před zlem. Věšeli ho do domů proti ohni, nebo jej namočili do vína a zaháněli jím zlé duchy. Dnes jmelí slouží primárně na okrasu.

Pomůže na epilepsii či křeče

Co však mnoho lidí netuší je, že jmelí je opravdový skvost, i v oblasti lidského zdraví. Důležité je vědět, že bobulky jsou toxické a léčivé jsou pouze jeho listy. Platí, že léčivé látky se ve jmelí nahromadí časem, proto je dobré nechat si sklizeň až na jaro. Sklízí se od prosince do března, na jaře je jmelí již bez bobulek.

Přípravky ze jmelí pomáhají na velké množství nemocí.

  • slouží jako prevence proti rakovině
  • zlepšují krevní oběh
  • tlumí bolest hlavy
  • zmírňují epileptické záchvaty i jiné nepříjemné křeče

Výluh, mast i kapky

Ze sušeného jmelí se nejčastěji připravuje čaj nebo spíše výluh, protože se zalévá studenou vodou. Jedna plná lžička postačí asi na 250 ml vody. Nechte jmelí louhovat přes noc a pijte po scezení asi 1 dcl výluhu ráno i večer.

Tinktura

Jmelí zalijte alkoholem a nechte louhovat alespoň 2 měsíce. Užívá se 15 kapek, klidně i několikrát denně.

Využít je možné i bílé bobule, pokud je rozmačkáte a za studena smícháte s vepřovým sádlem. Směs pomáhá hojit omrzliny.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu