|  STYL
út 2. července, svátek má Patricie, zítra Radomír
Vztahy
Nechtěný rozchod působí člověku psychickou ale i fyzickou bolest 

Syndrom zlomeného srdce. Jak rozchod působí na náš organismus?

18. září 2017 12:38 / Shutterstock
 146   16
Podle psychologů rozpad partnerského vztahu s sebou nese větší trauma než prodělaná rakovina. Po rozchodu je naše tělo i duše víc bolavá, než si mnozí myslíme.

Vědecké výzkumy potvrzují, že rozchod je, hned po smrti partnera, nejvíce traumatizující událostí v lidském životě. Bez ohledu na kvalitu vztahu může bezprostředně po rozchodu následovat i těžká stresová reakce, kterou kardiologové nazývají "srdce zlomené žalem".

O co vlastně jde? Jedná se o difuzní postižení srdeční svaloviny, kardiomyopatii, vyvolanou extrémním a náhlým citovým traumatem.

První projevy vypadají jako masivní infarkt, nicméně změny na EKG nejsou pro infarkt typické. Syndrom zlomeného srdce je unikátní v tom, že nastává u jinak zcela zdravých jedinců, a to záhy po prodělání těžkého emočního stresu. Podle odborníků to způsobuje nárůst stresových hormonů, především adrenalinu, který vyvolá dočasné oslabení srdečního svalu. Ve velké většině postihuje tento syndrom ženy.

Psychické trauma coby následek rozchodu a vinou toho i oslabení imunity bylo lékaři prokázáno. Nechtěný rozchod ale působí člověku i bolest fyzickou. Mozek reaguje v podstatě stejně, jako když dostane člověk pěstí do žaludku.

Psychika ovlivňuje zdraví někdy až neuvěřitelně. Podle vědců je například život o samotě stejně škodlivý jako kouření nebo těžká obezita. Lékaři tvrdí, že když je člověk ve velkém stresu, hůře se mu léčí třeba i rány po operaci nebo popáleniny.

Navíc rozchod nejenže na člověka působí psychicky srovnatelně jako rakovina, ale může rakovinné bujení také nastartovat, protože fyziologický stres vypíná imunitní systém.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu