Při sběru malin nezapomínejte na jejich listy. Mají obrovské léčivé účinky
Věděli jste však, že zatímco samotné plody uspokojí naše chuťové pohárky, listy této rostliny dokáží pomoci našemu zdraví? Dokonce obsahují cenné minerály, vitamíny a jiné důležité látky.
Ostružina malinová a její listy
Ostružina malinová je keř dorůstající do výšky 1,5 až 2 metry. Rostlina není náročná na pěstování ale potřebuje kvalitní půdu, slunce a dostatek vláhy. Ostružina malinová roste volně v přírodě, například na pasekách a lidé ji často pěstují i doma na zahradě. Její plody mají po dozrání sytě růžové barvu, jsou chutné a plné vitamínů a minerálních látek. Pro léčebné účely se však sbírají listy. Ideální je sběr listů z divoce rostoucích keřů. Natrhat si je můžete od května až do podzimu, ale vhodné je hlavně období, kdy rostlina kvete.
Listy můžete po nasbírání nechat volně uschnout na stinném suchém místě. Při použití sušičky dávejte pozor, aby teplota nepřesáhla 40° C. Chcete-li účinky listů ještě znásobit, postupujte trochu jinak. Zelené části rostliny nechte nejdříve zavadnout ve stínu, což potrvá okolo 10 hodin. Pak je přejeďte válečkem a umístěte do plátěného sáčku, který ponechte v teple 24 až 48 hodin. Nakonec je vyjměte a postupujte jako při klasickém sušení. Tento proces dodá listům i lepší aroma.
Jaké mají listy účinky?
Malinové listy obsahují značný podíl vitamínu C, organické kyseliny a třísloviny. Odvary z nich jsou velmi účinné při uvolňování břišních a menstruačních křečí a pozitivně ovlivňují celý proces trávení. Zastavují průjmy, jsou výborné na zažívací potíže a ovlivňují vylučování moči a potu. Tím napomáhají tělu zbavovat se škodlivých toxinů a jsou tak vhodné jako doplněk při detoxikační kúře.
Ale tím jejich pozitivní účinky zdaleka nekončí. Odvary mají rovněž protizánětlivé účinky, urychlují hojení ran a eliminují bolesti hlavy, jsou účinné při zánětech ústní dutiny, podporují léčbu různých kožních problémů a zlepšují stav křečových žil. Pomáhají i při onemocnění močových cest, horečce, rýmě a nachlazení.
Čaj z malinových listů a těhotné ženy
Malinové listy vás překvapí svou svěží chutí. Nejčastěji se z nich v lidovém léčitelství připravují odvary a léčivé čaje, případně jsou používány jako přísada do čajových směsí. Na přípravu čaje budete potřebovat 2 až 3 lžíce čerstvě nařezaných listů ostružiny. Pokud použijete sušené listy, stačí jedna čajová lžička. Malinové listy zalijeme 2,5 dcl vroucí vody a necháme louhovat okolo 15 minut. Denně si dopřejte jeden nebo dva šálky ještě teplého nápoje.
Ženám čaj z malinových listů pomáhá při menstruačních bolestech a posiluje svalstvo dělohy. Velmi vhodný je pro ženy ve vysokém stádiu těhotenství, kdy jeho pravidelná konzumace může snížit riziko závažného krvácení během porodu. Tento čaj také zkracuje čas porodních bolestí a celkově dokáže usnadnit porod. Čaj totiž podporuje stahy dělohy, proto není vhodný pro těhotné ženy v prvním trimestru.
Vyzkoušejte i malinovou tinkturu
Na křečové žíly a kožní problémy, jakými jsou akné či ekzémy, je výborným pomocníkem tinktura z malinových listů. Ta se aplikuje přímo na postižené místo třikrát denně. Výborná je však i jako přísada do koupele. Na její přípravu budete potřebovat čerstvé listy, kvalitní pálenku a skleněnou láhev. Při výrobě se držíme poměru 1: 5, čili na 100 gramů listů připadá 500 ml pálenky. Díky tomuto poměru si snadno připravíte tolik tinktury, kolik potřebujete.
Malinové listy důkladně omyjeme a pokrájíme na menší kousky. V láhvi je následně zalijeme alkoholem přibližně 1 cm nad úroveň listů. Nádobu uzavřeme, odložíme na tmavé místo a směs necháme macerovat dva týdny. Po uplynutí doby tinkturu scedíme a uskladníme v tmavé nádobě. Takto ji budete mít po ruce vždy, když budete potřebovat.