Chyby, kterých se lidé dopouští po uštknutí zmije. Co vás ohrozí na životě?
Zmije je sice plachý had, ale když na ni šlápnete nebo ji překvapíte, může zaútočit. Zmijí uštknutí je nebezpečné hlavně starým a nemocným lidem, dětem a alergikům. Zdravý člověk by ho měl přestát bez problémů, ale i ten by měl vyhledat lékaře, který posoudí nutnost podání očkovacího séra.
Při kousnutí hadem nemusí vždy dojít k uštknutí, protože had jedem šetří a nemusí při každém útoku jed použít. Statisticky připadá na 1000 kousnutí zmijí na našem území 500 případů, kdy nedošlo k vypuštění jedu a na následky uštknutí zemřela pouze jedna osoba.
Jaké jsou příznaky uštknutí?
Někdy vás může had kousnout, aniž byste to postřehli. Jaké jsou tedy příznaky? Dvě nebo čtyři ranky od zmijích zubů, bolest a otok místa kousnutí, zvětšení mízních uzlin, malátnost, bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem. Pro zdravého dospělého člověka nebývá uštknutí zmijí život ohrožující. Nebezpečné může být v případě dětí, lidí s oslabenou imunitou, alergiků a starých lidí.
Jaké jsou zásady první pomoci?
- Uklidněte uštknutého a zajistěte jeho absolutní tělesný klid
- Vydezinfikujte a sterilně přikryjte místo kousnutí
- Uštknutou končetinu obvažte elastickým obinadlem od rány k tělu
- Končetinu se pokuste znehybnit a chladit
- Volejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112 – nebo uštknutého dopravte k lékaři
- Ránu nemačkejte, nerozřezávejte, nevypalujte ani nevysávejte ústy (případně jen speciální odsávačkou hadího jedu), končetinu nezaškrcujte!
Chyby, které mohou ohrozit život
Zásadně nikdy nepoužíváme škrtidlo!
Riziko úmrtí z uštknutí je nízké, zatímco dlouhodobé zaškrcení končetiny poškozuje tkáň a ohrožuje končetinu. Pokud je končetina zaškrcená více jak hodinu, může to vést až k její amputaci.
Jed z rány neodsávejte!
Jed z rány zásadně neodsáváme. V důsledku sání se rána zvýšeně prokrvuje a vstup jedu do oběhu tak může být významně urychlen.
Poraněnou tkáň nevyřezávejte!
Poraněnou tkáň nikdy nevyřezáváme. Způsobené škody mohou být horší než samotné uštknutí.
Neaplikujte sérum proti hadímu uštknutí!
Zásadně neaplikujeme sérum proti hadímu uštknutí. Neodborná aplikace může vést k vyvolání těžké alergické reakce organizmu na sérum, která je daleko nebezpečnější než vlastní účinek jedu. Pro aplikaci séra je nutné odborné zázemí lékařské pomoci v nemocnici.
Hada nechytejte!
Hada se nikdy nesnažíme chytit pro případnou identifikaci, předcházíme tak dalšímu uštknutí.