|  STYL
ne 30. června, svátek má Šárka, zítra Laura
Zdraví
Buďte si jistí, že meduňka vás nikdy nezklame 

Malý zázrak v květináči. Vypěstujte si doma voňavou léčivku

03. července 2017 08:55 / Shutterstock
 9   1
Meduňka lékařská patří mezi poměrně rozšířené léčivé bylinky. Známá je hlavně díky svým uklidňujícím účinkům.

Ve skutečnosti je její využití mnohem širší. Podporuje imunitu, bojuje proti nespavosti, uvolňuje hleny a dokáže toho ještě mnohem víc.

Léčivá meduňka

Meduňka lékařská je trvalá léčivá bylina charakteristická svou citrónovou vůní. Dorůstá až do výšky 90 cm a zařadit ji můžeme i mezi okrasné rostliny. Meduňka totiž krásně kvete, ale z kvítků větší užitek mít nebudete. Léčivou částí rostliny jsou právě její listy. Obsahují množství účinných látek, například flavonoidy s antioxidačními účinky chránící buňky před působením volných radikálů. Rostlina obsahuje kyselinu rozmarýnovou či vitamíny B a C.

Meduňku lze využít různými způsoby. Místo má v kuchyni při vaření, přípravě salátů, polévek i bylinkových omáček či dresinků. Vyzkoušejte si ji nasekat do kvalitního bílého jogurtu. Časté je použití meduňky ve formě sušené rostliny, čaje, koření, éterických olejů i sirupů. Přidává se i do kosmetických přípravků, například do mýdel.

Blahodárné účinky

Meduňka má antibakteriální i antiseptické účinky a především dokáže účinně uklidňovat. Proto je vhodná k léčbě nespavosti, utlumení nervozity, při nervovém napětí i stavech úzkosti. Tato bylinka má jednoduše pozitivní vliv na mysl, psychiku a celý organismus. Pomáhá i při migrénách, léčbě kožních problémů a oparů. Meduňka je vhodná při menstruačních bolestech a klimakterických potížích. Dobré je vyzkoušet ji při nachlazení, neboť pomáhá uvolnit hleny.

Meduňka je určena i pro vnější použití. Pár čerstvých lístků rostlinky přiložte na místa po štípnutí hmyzem. Zmírní otoky i nepříjemné svědění. Obklady se doporučují používat při revmatismu či zánětech nervů. Pokud potřebujete relaxovat, dopřejte si relaxační koupel s odvarem z meduňky.

Vypěstujte a usušte

Pěstování meduňky není nijak náročné. Po zasazení v podstatě jen čekáte, dokud vám bylinka vyroste. Jediné, co musíte vědět je, že její kořínky potřebují alespoň 20 až 30 cm prostoru, proto při sázení zvolte větší květináč. Rozmnožování není komplikované. Oddělené trsy alespoň dvouletých meduněk znovu zasaďte do vhodné půdy. Pěstovat ji takto můžete například na balkoně.

Listy se sbírají na počátku kvetení, nejlépe za slunečného a suchého počasí. V opačném případě mohou ztratit nejen svou krásnou citrónovou vůni, ale také mnoho účinných látek. Sběr je možný i několikrát ročně. Meduňku ideálně sušte v mírně větraném prostředí.

V zimě čaj, v létě limonáda

Nakonec pro vás máme dva úžasné recepty, které rozhodně vyzkoušejte. Připravte si uvolňující a uklidňující čaj. Dvě lžičky sušené meduňky zalijte 2,5 deci vařící vody. Čaj se louhuje kolem deseti minut. Nepřekračujte denní dávku, povolené jsou 2 až 3 šálky.

V teplých a letních dnech vyzkoušejte místo čaje osvěžující meduňkovou limonádu. Budete potřebovat jeden litr vody, polovinu limetky a jeden hrnek listů meduňky. Nejdříve listy rozmixujte v půl litry vody spolu s limetkovou šťávou a následně sceďte. Dolijte zbylou vodu a pochutnejte si na lahodné a hlavně zdravé limonádě.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu