|  STYL
ne 24. listopadu, svátek má Emílie, zítra Kateřina
Zdraví
Znáte metodu jogínů? 

Trápí vás ucpaný nos? Zkuste geniální techniku, která okamžitě zabere

08. června 2017 09:30 / Shutterstock
 1   0
Pokud vás trápí ucpaný nos, nebo si chcete prostě jenom pročistit nosní dutiny, aby se vám lépe dýchalo, zkuste tuhle geniální věc z jógy!

Pokud vás trápí často ucpaný nos, je vhodné pravidelně praktikovat jógové néti - výplach nosu. Džala néti je jednou ze základních očistných technik, která je využívána v józe.

Proti zánětům dýchacích cest, proti usazeninám v nosní sliznici, proti alergiím, proti nachlazení a především pro správné dýchání je vhodné praktikovat výplach nosu. Jedná se o starou indickou tradici pocházející z ájurvédy, která slouží pro kvalitní praxi pránájámy a cvičení ásan. Dochází zde ke spojení léčivé síly soli a vody. Výplach lze též provádět mlékem. Pročištěním nosu vzniká prostor pro proudění prány energetickými kanálky (nádis). Jelikož prána je především transportována dechem, důležitost čistoty sliznic je zde prioritní. Jsou-li nosní dírky v nerovnováze, je narušena i energie mozkových hemisfér. Není tedy možné hovořit o rovnováze energií. Celý systém jógy pracuje na vyrovnání energií, a tak je třeba dbát na čistotu.

Návod jak postupovat při džala néti

Pokud se budete chtít pustit do džala néti, budete potřebovat speciální konvičku, která bude tvarem vyhovovat vašemu nosu, zhruba litr vody, která by měla být spolehlivě čistá a ničím nekontaminovaná, a lžičku nejodizované soli. Vodu ohřejeme na zhruba 37 stupňů, rozmícháme v ní lžičku soli a slijeme do speciální konvičky.

Tímto mírně slaným roztokem si poté umyjeme nos, a to, a tady přichází největší překvapení, zevnitř. Džala néti se praktikuje tak, že hrdlo konvičky (právě proto musí jít o speciální konvičku, k tomuto účelu uzpůsobenou) vložíme do pravé nosní dírky a mírně nakloníme hlavu doleva.

Nad umyvadlem, vanou či venku nad trávníkem poté pomalu lijeme vodu do pravé nosní dírky tak, aby protékala vnitřkem nosu a vytékala levou nosní dírkou.

Pokud voda nevytéká správně, nakláníme pomalu zkusmo hlavu do různých úhlů, dokud nenajdeme tu správnou pozici. Dírku proléváme asi deset sekund, poté konvičku z pravé nosní dírky vyndáme, a vyfrkneme postupně pravou a levou nosní dírkou a poté ještě (pro jistotu) oběma dírkami najednou. Stejný postup opakujeme i u druhé, levé nosní dírky, čímž máme denní čištění hotové.

Čištění nosu je třeba praktikovat svědomitě a soustředit se na pocity, které průběh procedury přináší.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu