|  STYL
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Ostatní
Bohužel, to se někdy přihodí 

Trápí vás nechutné koláče potu? Poradíme vám nejlepší recepty na jejich odstranění

25. června 2017 07:55 / Shutterstock
 1   0
Už se vám určitě stalo, že máte na oblečení žluté skvrny od potu a pračka je nevyprala? Ale jen proto, že na něm jsou skvrny od potu, nemusíte nechávat své oblíbené tričko ve skříni.

Nejlepším řešením, jak nemít skvrny na oblečení, je jim předcházet. Proto jakmile přijdete domů, propocené oblečení sundejte a namočte do teplé vody s trochou prášku na praní. Jakmile totiž dáte oblečení jen vyvětrat, pot na něm začne působit do hloubky vláken a bude mnohem těžší jej z oblečení dostat. Navíc by se propocené oděvy neměly nosit další den, protože je v nich pot usazen a mnohem rychleji začnou zapáchat.

Pokud na oblečení již skvrny od potu máte, pak musíte postupovat podle toho, zda jde o bílé, či barevné prádlo. Některé metody na odstranění skvrn mohou poškodit zabarvení, takže si vlastně moc nepomůžete.

Prášek na prádlo
na bílé prádlo můžete použít klasický prášek. V případě starších skvrn z něj udělejte za pomoci vody kašičku, kterou vetřete do látky v oblasti skvrny, a pak namočte na několik hodin do vlažné vody. V případě barevné látky zvolte tekutý prací prostředek na barevné, případně černé prádlo.

Jádrové mýdlo
klasické jádrové prací mýdlo je také vhodným řešením na odstranění skvrn a nemusíte mít obavy o barvu textilu. Na skvrny od potu funguje i mýdlo žlučové.

Sůl
to byla zbraň našich babiček. Hrst soli do litru vody a oblečení v tomto roztoku namáčet před klasickým vypráním. Sůl můžete použít i na odstranění těchto skvrn ze svetrů.

Kyselina citronová
je vhodná na bílé i barevné prádlo. Skvrny od potu můžete odstranit díky lázni, kterou připravíte asi z 10 g kyseliny citronové na litr vlažné vody. Oblečení do něj namočte minimálně na hodinu před tím, než ho dáte normálně vyprat. Použít můžete i citronovou šťávu.

Ocet
proti zápachu a skvrnám pomůže i lázeň v octovém roztoku. Můžete použít ocet vinný i kvasný lihový. Dejte ho zhruba tři lžíce na litr vody a prádlo po několikahodinovém odmáčení normálně vyperte.

Jedlá soda
naneste ji ale jen na skvrny, které před tím navlhčete. Sodu je zapotřebí nechat působit ideálně přes noc.

Čpavek
můžete použít roztok z deseti dílů vody a jednoho dílu čpavku, který necháte krátce působit, a pak prádlo vyperete v ruce s mýdlem nebo práškem.

Chlor
jeho použití je rizikové, protože může látku vybělit příliš, nebo ji i v případě umělých vláken poškodit. Proto ho volte jen jako výjimečné řešení pro bílý textil a pozor na příliš vysoké koncentrace.

Líh
zhruba desetiprocentním lihovým roztokem můžete potírat i skvrny na barevném oblečení.

Čistírna
pokud si nejste jisti, pak se svěřte odborníkům. Ale ani čistírna není v tomto případě 100% jistota. Při předávání oděvu na skvrny od potu výslovně upozorněte. Kvalitní čistírna vám dopředu sdělí, zda je odstranění vůbec možné a nakolik. I tak je nutné počítat s tím, že na oděvu zůstane zesvětlení, nebo naopak tmavší skvrna.

Fotogalerie
Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu