|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Studie nasvědčují tomu, že lidé, kteří hodně pijí, mají menší příjem potravy 

Pitný režim, léto a hubnutí: Jaké množství tekutin je vhodné během dne vypít?

28. června 2017 08:06 / Shutterstock
 5   0
Pijte vodu! Zbavíte se hladu a zhubnete. Voda je základ života, hlad je převlečená žízeň – důležitost pití doslova pramení i z těchto rčení. Pravidelný pitný režim je nezbytnou součástí zdravého životního stylu, a dostatečný příjem tekutin je zásadní obzvlášť v teplém letním počasí.

Pokud zároveň pracujete na vylepšování své postavy, možná jste nevěděli, že důležitým dílem skládačky vedle vyvážené stravy a pohybu je právě pití. Tichá voda totiž skutečně břehy mele.

Jaké množství tekutin je vhodné během dne vypít?

Přestože jsou lidé odlišní svou váhou, věkem a životním stylem, ztrácejí při běžném režimu vylučováním, pocením a dýcháním zhruba dva a půl až tři litry vody denně. Podobné množství je tedy zapotřebí znovu získat zpět, minimálně alespoň dva až dva a půl litru. Nikoliv ale nárazově. Příjem tekutin by měl být rovnoměrně rozprostřený do celého dne tak, abychom ledvinám usnadnili pravidelné vylučování. Ve větším teple, kdy se i více potíme, je doplňování tekutin, a především minerálů, obzvlášť důležité. Ideální je voda v čisté formě, tedy bez průmyslově vyráběných šťáv, přidaných cukrů nebo sladidel. Vhodná je s citronem nebo jiným čerstvým ovocem či okurkou.

Pomoc při hubnutí

Jestliže bojujete s ručičkou na váze a nadbytečná kila se vám stále nedaří shodit, problém může tkvět právě v ledvinách. Pokud nefungují správně, nemohou zajistit dostatečné vylučování, a jakákoliv dieta je v takovém případě podstatě k ničemu. Při odbourávání tuku se z těla vyplavují toxické látky a správný pitný režim k tomu významně přispívá. Pokud tělo nedostává dostatečný příděl tekutin, přichází také bolesti hlavy, únava, křeče, ale i pokles výkonnosti.

Dostatečné zavodňování organismu dokonce slouží jako prevence zbytečného zadržování tuků a vody. Pokud trpíte zadržováním vody v těle, rozhodně tedy neplatí, že byste měli pít o to méně. Namísto toho je žádoucí pozměnit celý stravovací režim a zařadit do něj potraviny, které pomáhají s odvodněním – například rajčata, rukolu nebo třeba meloun. Ten sice přispívá k hydrataci, umí však tělo nabudit i k vylučování. Vhodnou skladbu jídelníčku zajišťují i odborně sestavené stravovací plány, nebojte se proto obrátit na certifikované výživové poradce.

Studie nasvědčují tomu, že lidé, kteří hodně pijí, mají menší příjem potravy. V kombinaci s menším příjmem energie, kterou díky tomu nepotřebují doplňovat v příliš velké míře, tak vlastně „ošidí“ jídlo pitím. Tato metoda jim pomáhá ke snazšímu hubnutí. Pozor ale na opačný trend, tedy nadměrný příjem tekutin, nazývaný aquaholismus. „Neplatí, že když budeme hodně pít, naplníme si tekutinou tělesné buňky a budeme krásní a bez vrásek. Tělo má svoje vnitřní regulační mechanismy, dva a půl litru vody denně k jeho správnému fungování opravdu stačí,“ upozorňuje prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.

Studené nebo teplé?

Teplé nebo vlažné nápoje dokážou pocit žízně zahnat mnohdy lépe než ty studené. „Nemusíte se obávat, že studené nápoje škodí ledvinám. Než do nich tekutina doputuje, má již tělesnou teplotu. Ideálním nápojem jsou čaje, které představují určitou harmonickou tekutinu, avšak ty pravé původem z Asie. Zároveň by neměly být slazené,“ říká profesor Teplan. Kromě doplnění tekutin je správný pitný režim důležitý i pro udržování hladiny minerálů. Neexistují sice přesná kritéria, jaké množství a čeho by měl každý člověk denně vypít, je ale důležité rozdělit příjem tekutin rovnoměrně do celého dne. Tak tedy doslova a do písmene – na zdraví!

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu