|  STYL
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Krása
Přípravky pro styling vlasů je třeba umět používat 

Vlasy upravíte lakem, tužidlem i voskem. Je však nutné vědět, kdy po čem sáhnout

06. dubna 2021 07:04 / Depositphotos
 0   0
I zdánlivě přirozený účes často vyžaduje použití přípravku, který vlasy pořádně zafixuje a díky kterému bude hříva držet ten správný tvar. Než se do vlasového stylinngu pustíte, je dobré vědět, jaké jsou mezi těmito přípravky rozdíly a kdy který zvolit.

Bez správných stylingových přípravků slušivý účes jen horko těžko vykouzlíte. Jenže pokud nechcete mít na hlavě něco, co připomíná helmu, je třeba se v přípravcích alespoň trochu orientovat. A nestačí jen sledovat stupeň fixace.

Konkrétní produkt vybírejte s ohledem na to, co od účesu očekáváte. Tedy jakou pružnost či sílu zpevnění vyžadujete. Důležitý je ale také tvar účesu, typ a kondice vašich vlasů. Některé přípravky jsou určené speciálně pro vlasy suché, namáhané, barvené, jemné, kudrnaté či rovné. Měly byste také vědet, co který přípravek zvládne a jakého efektu díky němu docílíte.

Lak

Laky na vlasy jsou určeny zejména k finální úpravě účesu. Pomáhají odolat vlhkosti, statické elektřině, dodávají vlasům objem a dlouhotrvající tvar. Jsou vyráběny s aerosolem (sprej) i bez něj (v pumpičce). V obchodech naleznete různé stupně fixace. Jemně tužicí laky jsou vhodné pro všechny typy vlasů a hlavně pro jemné vlasy. Laky se střední a silnou fixací jsou vhodné pro účesy, které se dále netvarují, ale potřebují, aby pevně držely tvar. Největším prohřeškem vůči tomuto prostředku je jeho nesprávné používání.

Lak je vhodné aplikovat ze vzdálenosti alespoň 20 cm, jinak se částečky polymerů a pryskyřice slepí, vytvoří slepené prameny a nevábný matný vzhled. Pokud vlasy poletují, nastříkejte lak na kartáč a pak vlasy pročešte.

Jestliže chcete pomocí laku na vlasy dosáhnout většího objemu, vlasy na temeni rozdělte na větší prameny, vyčesejte je směrem vzhůru a ke kořínkům nastříkejte lak ze vzdálenosti zhruba 20 cm. Nastříkání spreje do délek a ke kořínkům má smysl také v případě, že chcete vytvořit cop, culík nebo jiný podobný účes.

Tužidlo

Tužidla a pěny chrání vlasy během stylingu a následně i po něm. Nanášejí se na mokré i suché vlasy ještě před finální úpravou a jejich úkolem je dodání objemu vlasům. Správným výběrem a aplikací docílíte nadzvednutí vlasů od pokožky, nebo naopak uhlazení krepatých a neposlušných vlasů. Pěny a tužidla obsahují zpevňující složky, pryskyřici a proteiny, které vlasy chrání a vyživují, silikony, které dodávají lesk a regenerují vlasové vlákno, pro-vitaminy, které pro změnu dodávají vlasům vlhkost. 

Pěnové tužidlo vždy nanášejte od kořínků postupně na celé délky vlasů. Pro dosažení pevnějšího účesu použijte přípravek se silnější fixací namísto většího množství tužidla, protože vlasy jsou pak matné.

Na rozdíl od laku tužidlo vlasy nefixuje, ale dodává jim oporu, což umožňuje dostatečně přirozený pohyb vlasů. Tužidlo se hodí při stylingu vyčesaných účesů, copů, ale také pro rozpuštěné vlasy.

Mimochodem, pomocí speciálního tužidla pro vlnité vlasy se dají vykouzlit krásné lokny. Jednoduše ho vmasírujte do vlhkých vlasů, prameny dobře vymodelujte a poté vysušte s použitím difuzéru nebo nechte uschnout na vzduchu.

Vosk

Tvarovací vosky a krémy jsou moderní, vzdušné, používají se ke konečné úpravě účesu a jejich úkolem je pomoci vymodelovat nejrůznější účesové kreace. Zmírňují krepatění, statickou elektřinu a dodávají lesk. Vlasy po jejich použití vypadají jako laminované. Tyto produkty se vyrábějí z přírodních olejů a vosků, např. z karnauby (brazilské palmy), obsahují minerální oleje, lanolin atd. Na trhu naleznete přípravky v různých formách: pěnové, tuhé, ve spreji anebo dokonce praskající vosk.

Jsou vhodné pro všechny délky vlasů bez rozdílu. Aplikují se na suché vlasy k dotvarování účesu nebo ke zvýraznění jednotlivých pramenů. Hodí se pro strukturované účesy anebo pro účesy s pohybem. Výhodou vosku je, že vlasy nevysušuje, naopak dodává hebkost hlavně suchým a poškozeným vlasům.

Při aplikaci vosku však buďte opatrní, může vést ke ztrátě objemu, zejména u slabších vlasů. Vosk proto vždy dávkujte střídmě, množství o velikosti lískového oříšku obvykle stačí i pro dlouhé vlasy. Kadeřníci znají dobrý tip, jak zabránit ztrátě objemu. Vosk nenanášejte do délek, ať je zbytečně nezatížíte. Malé množství vmasírujte ke kořínkům, abyste získali větší objem a výdrž.

Gel

Fixační gely se liší v hustotě a v síle fixace. Jsou velmi univerzální, a proto je můžete použít na vlhké vlasy ještě před finální úpravou, anebo na suché vlasy k dotvarování účesu. Hlavním účelem fixačních gelů je zpevnění účesu – hlavně krátkých a polodlouhých vlasů, definice tvaru vln, narovnání vlasů, vymodelování pramenů a jsou výborné i pro dosažení „mokrého“ vzhledu.

Pevnějšího účesu dosáhnete aplikací gelu na vlasy a následním fénováním, kdy vlivem tepla začne plně působit schopnost fixace přípravku. Gely vlasy nevysušují, ale je potřeba je používat s mírou, aby vlasy neplihly pod jejich tíhou.

Mějte však na paměti, že gely jsou vyrobeny na bázi alkoholu, takže mají tendenci vlasy vysušovat. Proto byste ho neměly používat každý den, zejména pokud máte už tak velmi suché nebo jemné kadeře. Po použití gelu si večer vlasy důkladně umyjte a vyživte je. O tom, jak můžete vlasy vylepšit pomocí stravy, jsme psali zde.

Fotogalerie
Helena Malá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu