|  STYL
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Zdraví
Dysfunkce ledvin se obvykle projeví velmi rychle 

Že máte problémy s ledvinami vám pomohou odhalit určité signály

24. března 2021 08:56 / Depositphotos
 0   0
Nemocné ledviny ve většině případů nebolí. Existují však určité varovné signály, které nám mohou pomoci problémy s ledvinami odhalit. Nepřehlížejte proto drobné zdravotní problémy.

Ledviny jsou nepostradatelný orgán, který se podílí na vylučování tekutin, nečistot a nepotřebných látek z těla. Navíc pomáhají udržovat rovnováhu vnitřního prostředí, krevní tlak i krvetvorbu. Pokud dojde k jejich poškození, v těle se začnou hromadit toxické látky, krev není dostatečně pročišťována a s tím souvisí další zdravotní komplikace. Dysfunkce ledvin se obvykle projeví velmi rychle. Může se objevit bolest v kříži, časté močení nebo i kožní potíže. 

Základní informace

Ledviny spolu s močovody a měchýřem tvoří vylučovací soustavu člověka. Jde o párový orgán fazolovitého tvaru, který je uložen po stranách bederní páteře. Jedna ledvina má hmotnost v průměru 150 g a je přibližně 12 cm dlouhá. Ta na pravé straně bývá obvykle o kousek menší a níže umístěna. Ledviny jsou přírodním filtrem krve. Napomáhají při odstraňování odpadních látek vzniklých při látkové přeměně. Také udržují stabilní pH vnitřního prostředí a ovlivňují krvetvorbu. Regulují množství vody a minerálů v těle, a to zejména sodíku, draslíku, chloridů či fosforu.

Za jediný den proteče ledvinami více než 1000 litrů krve a podle individuálních podmínek vznikne přibližně 1 až 2 litry moči. V souvislosti s ledvinami se objevuje hned několik možných zdravotních potíží, které mohou mít vážné následky. Mezi nejčastější onemocnění patří ledvinové kameny, infekční záněty ledvin či méně časté, ale o to nebezpečnější selhání ledvin. Které varovné signály byste neměli ignorovat?

Problémy s močením

Mezi prvotní příznaky poškození ledvin můžeme zařadit různé druhy změn, které člověk zpozoruje při močení. Problémy bývají různé. Vyskytnout se může bolest nebo pocity tlaku při močení, případně velmi časté nucení k močení. Zdravotní komplikaci obvykle představuje i změna barvy moči. Je vhodné konzultovat svůj stav s lékařem, pokud je moč příliš světlá či naopak tmavá, nebo pokud jsou v ní stopy krve.

Otoky

Nesprávná funkce ledvin může vést k nedostatečnému regulování sodíku v těle. Jeho vysoká koncentrace v organismu se často projeví zadržováním vody v tkáních. Následně dochází k otokům, které jsou pozorovatelné na různých částech těla. Ignorovat byste neměli oteklá lýtka, kotníky, zápěstí či dokonce obličej. Postižené mohou být i klouby.

Bolest v oblasti zad

Problémy s ledvinami se v některých případech projevují ​​bolestí, a to zejména v oblasti bederní až křížové části páteře. Bolest se vyskytuje zejména při infekčních zánětech či močových kamenech. 

Kožní problémy

Dysfunkce ledvin se může projevit i na pokožce. Typickým znakem je suchá a svědící kůže, a to hlavně v oblasti zad, hrudníku či hlavy. Tento symptom je často vyvolán kvůli neschopnosti ledvin udržovat přiměřenou hladinu minerálů, v tomto případě především fosforu. Mohou se objevit i vyrážky, akné či zarudlá pokožka. 

Nevolnosti a ztráta orientace

I ranní nevolnosti bývají jedním z příznaků nemocných či špatně pracujících ledvin. Opět za to v mnoha případech mohou toxiny, které zůstávají v těle. K nevolnostem a pocitům na zvracení se mohou připojit závratě či ztráta orientace v prostoru. 

Pachuť v ústech

Ukládání toxinů v těle se může projevit i dalším způsobem, a to zápachem či pachutí v ústech. Postižení mívají pocit, jakoby měly potraviny kovovou příchuť. Páchnoucí dech bývá zase důsledkem zvýšení hladiny močoviny v těle, která se následně rozkládá na amoniak. 

Únava

Na lehkou váhu neberte ani častou únavu a pocity vyčerpání. I to může být náznakem, že s vašimi ledvinami něco není v pořádku. Nemocné ledviny totiž nedokáží produkovat hormon erytropoetin, který je potřebný při krvetvorbě. To následně může vést k anémii a následným pocitům únavy, nespavosti či ztrátě koncentrace. Psali jsme také: Oči mohou prozradit mnohé. I to, zda netrpíte nějakou nemocí

Fotogalerie
Klára Sanders | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu