|  STYL
čt 21. listopadu, svátek má Albert, zítra Cecílie
Zdraví
Snažit se bolest přečkat nemusí být vždy rozumné 

Jak rozeznat zaražené větry od závažných onemocnění

14. ledna 2020 19:00 / Deposithpotos
 3   0
Čas od času se každému z nás stane, že nás z ničeho nic začne bolet břicho. Někdy je ale bolest tak silná, že jste si stoprocentně jistí, že se jedná o něco závažného. Vydáte se tedy k lékaři a diagnóza zní: zaražené větry. Jak je poznat dříve, než se vydáte se strachem na pohotovost a kdy naopak okamžitě volat sanitku?

Než začnete panikařit, odpovězte si na pár otázek. Bolí vás to už dlouho? Nesnědli jste něco, co mohlo bolest způsobit? Už se to někdy opakovalo? Máte zvýšenou teplotu? A kde vás to vlastně bolí? Odpovědi na tyto otázky vám pomohou zjistit, o co se může jednat.

Zaražené větry jsou častou příčinou

Břicho máte tvrdé a nafouklé, jako byste byla v šestém měsíci těhotenství? K tomu cítíte nepříjemný tlak v oblasti nadbřišku, který směřuje vzhůru a občas vás tam bodne? Bolest může být opravdu silná, což může každého vylekat.

Příznaky navíc bývají podobné jako infarkt zadní stěny srdeční. Pokud si však nahmatáte normální pulz, nemáte dechové obtíže a váš věk ještě nedosáhl ani čtyřicítky, nejspíš to budou opravdu jen větry, které začnou v nejbližších chvílích samovolně odcházet. Uvařte si fenyklový nebo mátový čaj, udělejte si pár dřepů, dejte si nohy nahoru a uleví se vám.

Celiakie je čím dál tím častějším onemocněním

Časté bolesti břicha v kterékoliv jeho části mohou být způsobeny i celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku. Jelikož střevům chybí enzym, který by lepek trávil, může se snadno ve střevě vytvořit zánět, který vás dokáže pěkně potrápit, a to opakovaně. V křečích můžete skončit na pohotovosti, kde pokud vám neudělají konkrétní vyšetření právě na celiakii, nic nezjistí. Máte-li křeče pravidelně, a to zejména po konzumaci výrobků obsahující mouku, nechte se vyšetřit. Jedinou pomocí je pak lepek vyřadit ze své stravy, a to doživotně.

Žaludeční vředy dokáží potrápit

Pálivá bolest, která v nadbřišku vystřeluje až do zad, a to hlavně po jídle, poukazuje na žaludeční vřed. Někdy může bolesti doprovázet i výrazně tmavá až černá stolice. I v tomto případě patříte do rukou lékaře, který vám naordinuje hlavně klid a přísnou dietu. Vyhýbat se po nějakou dobu budete muset například kávě, masovým a zeleninovým vývarům, uzeninám a polévkovému koření. Zapomenout budete muset i na kouření, alkohol a nepravidelný životní styl.

Zánět slepého střeva má typický příznak

Může být nebezpečný, a to hlavně v případě, že není diagnostikován včas. Jakmile si uvědomíte následující příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře. Prasklý appendix může způsobit i smrt. Typickou bolestí jsou náhlé bolesti břicha, které vás mohou probudit i ze snu. Je vám špatně, na zvracení, máte zvýšenou teplotu a zrychlený tep. Bolest břicha se postupně přesouvá od pupku do pravého podbřišku a břicho je citlivé na dotek. Typickým příznakem je bolestivé píchnutí po náhlém uvolnění tlaku prstů v místě největších bolestí.

Žlučníková kolika následuje po jídle

Ostrá bolest na pravé straně může být občas zaměněna se zánětem slepého střeva. Doprovází ji ale bolest, která se šíří až pod lopatku, což je způsobeno zaklíněním žlučového kamínku ve žlučovodu. Může se objevit i zvracení, které ovšem nepřináší úlevu. Záchvat může vyvolat tučné nebo kořeněné či nadýmavé jídlo. Ulevit vám pomůžou teplé obklady a klidový režim.

Zánět slinivky břišní - jednejte okamžitě!

Nejhorším možným případem je onemocnění slinivky. Cítíte-li prudkou až šokující bolest v břiše, která vystřeluje doprostřed zad, nemůžete chodit ani ležet na zádech, chce se vám zvracet, potíte se a máte zrychlený dech i tep, jednejte rychle! Můžete mít dokonce pocit, jakoby vás někdo bodal v místech největší bolesti nožem. V tomto případě jde o život ohrožující stav a okamžitě volejte záchranku. Dále čtěte: Mozková mrtvice postihuje i mladé lidi. Jak poznat, že je nejvyšší čas volat záchranku.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu