|  HOBBY
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Dům
Úprava zahrady na jaře je velmi důležitá 

Na co si dát při jarní péči o zahradu pozor?

30. dubna 2017 11:45 / Shutterstock
 1   0
Jaro je pro mnohé tím nejkrásnějším obdobím v roce. Příroda je plná barev a vůní, vše se zelená a kvete. Majitelům zahrádek však vznikají na jaře určité povinnosti, které jsou spojeny s její přípravou na novou sezónu.

Bez ohledu na to, zda máte zahrádku okrasnou nebo užitkovou, je potřeba provést alespoň částečné úpravy, které ji dají nový kabát.

Na co si dát při jarní péči o zahradu pozor?

Do práce přímo na zahradě nebo záhonku se pusťte teprve, když je půda dostatečně suchá. Jinak by mohlo dojít k nechtěnému upěchování půdy chůzí. Její připravenost můžete vyzkoušet jednoduchým testem: naberte hrst zeminy a vytvořte kuličku. Následně pusťte kuličku na zem. Pokud se roztříští, je půda pravděpodobně dostatečně suchá pro práci. Zůstane-li ale kulička nedotčena, práci na zahradě prozatím odložte. Ani tehdy ovšem nemusíte zahálet. Jarní úklid by se totiž neměl týkat pouze zahrady samotné, ale také sklepa či dílny.

Vyhlaste válku plevelu

Trávník by se měl po zimě dostatečně provzdušnit. Je to důležité pro zajištění lepší distribuce živin i vláhy ke kořenům. Chcete-li mít hustý sytě zelený trávník, je potřeba také odstranit mech, plevel a odumřelé rostliny. Plevel se na trávnících a v zahradách objevuje tím rychleji, čím rychleji roste teplota. Proto se na něj vrhněte co nejdříve. Využít při tom můžete mnoho přípravků, které vám pomohou nechtěného „obyvatele“ zahrady zahubit.

Na začátku jara potřebuje tráva také větší množství živin. Ty lze efektivně zajistit přihnojením trávníku. Nezapomínejte ani na stromy, keře a trvalky. Keře a trvalky zastřihněte, ovocné stromy potom prořežte ještě před tím, než vypučí.

Rotavace půdy

Hned, jakmile půda rozmrzne, je dobré, abyste se vrhli na její prokypření. Tento proces se odborně nazývá rotavace půdy. Jedná se vlastně o proces, kdy půdu prokypříte nejlépe pomocí speciálních strojů „rotavátorů“ a smícháte ji s kompostem. Tak do půdy dostanete veškeré potřebné živiny, které jsou nezbytné pro následný výsev rostlin.

Řez ovocných stromů

Máte-li na své zahradě ovocné stromy a keře, tak v období od prosince až po konec března, byste měli stromy a keře prostříhat – odborně se to nazývá průklest ovocných stromů. Vhodnými adepty na prostříhání větví jsou zejména jádroviny a bobuloviny. Prostříháním větví tak dodáte stromům novou vitalitu.
Samotné řezy, kdy odstraňujete staré větve, provádějte až na jaře. V jarním období je totiž více patrné a lépe rozpoznatelné, které větve je vhodné dát pryč.

Postřik ovocných stromů

Trápí-li vás škůdci a choroby typu strupovitosti ovocných stromů nebo ploštice, mšice a obaleči, začněte s chemickým postřikem ovocných stromů proti uvedeným chorobám a škůdcům již v únoru. Tím předejdete tomu, že choroby a škůdci opět zasáhnou vaše stromy v jarních měsících.

Monika Moorová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu