Které maso je na grilování nejvíce vhodné a jaké chybě se při jeho přípravě vyvarovat?
Pokud hledáte inspiraci, který flák by pro vás mohl být ten pravý, přečtěte si následující řádky.
Tuk je nositelem chuti
Ačkoli velká část národa preferuje drůbeží maso, vězte, že na gril se hodí takové, které je alespoň trošku prorostlé tukem. Právě ten je nositelem chuti, a také zárukou toho, že výsledek bude šťavnatý. Nejlepší je v tomto ohledu maso z mladého hovězího, ale logicky se také jedná o cenově náročnější variantu.
Roštěnec je top
Pokud se pro tuto variantu rozhodnete, pak jednoznačně sáhněte po mase vykrojeném ze střední části vysokého roštěnce, který se v restauracích nabízí jako takzvaný Rib Eye steak. Na gril se hodí dokonale pro svou delikátnost.
Chybu neuděláte ani s vyzrálým Rump steakem, který je však nutné grilovat vcelku, a teprve před podáváním jej nakrájet na plátky. To stejné platí také v případě Flank steaku.
Panenka i žebra nadělají parádu
Cenově přijatelnější variantou jsou pak steaky z vepřového masa. Skvělou volbou je prorostlá krkovice, která i po upečení či grilování zůstává šťavnatá a chutná, podobně je na tom také vepřová plec.
Pokud nejste příznivci příliš tučných kousků, sáhněte po panence. Ta je mezi řezníky vyhlášená jako nejkvalitnější a nejšťavnatější druh masa, který je však třeba grilovat zásadně vcelku. Ideální volbou pro letní grilovačku jsou také žebra.
Nebodat, přiklopit
Ať už se nakonec rozhodnete pro jakýkoliv kousek masa, mějte na paměti, že do něj nesmíte během grilování bodat, aby z něj nevytekla šťáva. Výsledkem by byla gumová a tuhá hmota, o kterou jistě nestojíte. Pokud navíc grilujete větší kusy masa, určitě je přiklopte. Budou rychleji hotové a rovnoměrně propečené.
Snu o parádní grilovačce se nemusíte vzdávat ani tehdy, pokud nemáte zahradu či terasu, na kterou byste mohli umístit pořádný gril. V posledních letech se stávají stále populárnějšími takzvané biogrily, s nimiž můžete pracovat klidně ve svém obýváku.