|  HOBBY
út 10. září, svátek má Irma, zítra Denisa
Zahrada
Hmyzí hotel je nejen užitečný, ale může být i hezký 

Přilákejte do zahrady užitečné tvorečky. Postavte jim hmyzí hotel

27. dubna 2019 13:49 / Shutterstock
 0   0
Váš trávník je po jarním úklidu důkladně shrabaný a provzdušněný, záhony prokypřené, stromy prořezané, a přesto máte pocit, že vám na zahradě něco chybí?

Chcete-li v ní mít něco netradičního, co k vám přiláká mnoho užitečných broučků, pořiďte si takzvaný hmyzí hotel.

Hmyz nás zbavuje škůdců

Užitečných druhů hmyzu jsou stovky, ale kvůli úbytku jejich přirozeného prostředí se z naší přírody a zahrad vytrácejí. A to je velká škoda. Starají se totiž o opylování a hubení škůdců. Věříme, že svoji zahradu chcete mít co nejkrásnější, ale aby byla také biologicky funkční, postavíme užitečným samotářským hmyzákům domeček, nebo rovnou prvotřídní hotel.

Co si připravit na výrobu

Na výrobě hmyzích domečků je nejlepší, že si vystačíte s tím, co máte doma a co najdete na zahradě. Jako konstrukce poslouží hlubší dřevěná či plastová bedýnka, cihly celé nebo s otvory, prkna či palety. Důležité je myslet na stříšku, kterou můžete udělat třeba z jakékoliv střešní krytiny. Vnitřní uspořádání by mělo být co nejpestřejší. Noví obyvatelé hotýlku ocení různě velké otvory a úkryty z nejrozmanitějšího materiálu.

Stavebním materiálem může být cokoliv

Aby vám jednotlivé domečky hotelu držely pohromadě, můžete je udělat z plastových lahví, kterým ustřihnete hrdla a dna. Trupy lahví pak naskládejte do bedýnky nebo přepravky na nápoje. Do nich pak jednoduše vkládáte smotané lýkové provázky, rákosí, šišky, listí čerstvé i suché, klacíky, seno, mech, duté bambusové tyčky, ale i různé papírové ruličky, špalíky s vyvrtanými otvory (o průměru 3 - 15 mm), kousky cihel, hlínu, kamínky a tak podobně.

Kdo se k vám nastěhuje?

Každý druh hmyzu si na zahradě hledá bezpečný úkryt pro sebe a další pokolení. Uvítají každou dutinku a skulinku, kde budou po celý rok žít a bezpečně přečkají zimu. Takové úkryty hledají například včelky samotářky a čmeláci. Dalšími vítanými pomocníky do zahrady budou slunéčka, zlatoočka, zlatěnky, pestřenky, motýli, ploštice či škvoři.

Ty asi nikdo nemá moc v lásce, ale na zahradě zastanou kus práce. Za noc, kdy jsou aktivní, dokáží spořádat až 100 mšic. A taková beruška jich za život spořádá několik tisíc! Hmyzí kamarádi vám pomohou zbavit se také dalších škůdců, jako jsou různé housenky, larvy, červíci a svilušky.

Příjemným faktem je, že služeb hmyzího hotelu nevyužívají vosy, sršni, mravenci a další druhy žijící ve společenstvích. Domečky jsou obydlovány jen neškodnými druhy, které můžete směle a bezpečně pozorovat i s dětmi. Dokonce i včelky samotářky, protože nemají žihadla.

Kam hotel umístit 

Vhodné místo je s dostatkem slunečního svitu, ale v suchu a závětří. Domeček můžete pověsit či připevnit na strom nebo pařez. Domeček si můžete postavit i na terasu nebo balkon. Případným zatoulaným návštěvníkům se doma vyhnete sítěmi v oknech nebo balkonových dveřích. O hmyzí hotel se nemusíte nijak starat, je prakticky bezúdržbový a žije si svým vlastním životem.

Pokud máte kutilského ducha, máme pro vás další tip. Najdete-li dvě židle, které už nebudete potřebovat, můžete si z nich vyrobit skvělé zahradní posezení

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu