|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Velikonoční vajíčka barvená v cibulových slupkách - klasika, která se neokouká 

Barvení vajíček v cibulových slupkách je klasika. Ale děláte ji správně?

14. dubna 2019 09:31 / Internet
 0   0
Není tradičnějšího barvení velikonočních vajíček než v cibulových slupkách. Každý to zná, hodně z nás to dělá, ale výsledek mnohdy bývá pofidérní. Prostě ne podle představ. Přitom možná jen děláte některou z drobných chyb, které výsledek zhatí.

Pokud nemáte kouzelné slepičky, které snášejí dekorovaná vajíčka, budete si muset i letos poradit sami. Nehodláte-li si vajíčka kupovat již nabarvená, pusťte se s námi do klasiky, která nikdy neomrzí.

Výhody barvení vajíček v cibulových slupkách

Způsob barvení vajíček v cibulových slupkách není výsledkem dlouholetých experimentů Akademie věd České republiky, ale praktických zkušeností našich praprababiček. A co že jim při vaření nejvíce obarvilo vodu? Cibulové slupky! Jimi obarvená vajíčka získají krásný sytý odstín, který můžete různě měnit. Vajíčka nepouštějí barvu, na rozdíl od mnoha umělých barviv, a každé vajíčko je navíc úžasný originál.

Co budete potřebovat

Všechny propriety k barvení vajíček v cibulových slupkách se dají snadno sehnat, a v podstatě zadarmo. Pokud jste zapomněli v posledních týdnech bokem odkládat slupky z cibulí, můžete si snadno pomoci. V každém supermarketu v bedýnce s cibulí najdete hotový poklad. Bude vám stačit hrst slupek. Pro sytější odstín si přiberte i pár slupek z červených cibulí, nebo si je rovnou kupte, jsou jemnější než bílé, a proto vhodnější do salátů, kde je zároveň zužitkujete. Dále si připravte:

  • vejce (bílá nebo i hnědá)
  • větší hrnec
  • vodu, ocet, sůl
  • sáček černého čaje
  • sádlo na leštění vajec

Na co si dát pozor

Budete-li mít vajíčka bílá, bude výsledek samozřejmě o chlup lepší, ale nevadí ani vajíčka hnědá. Každopádně je nejprve dobře umyjte a odmastěte pomocí octa. Tím se také odstraní razítko z kupovaných vajec. Slupky v hrnci zalijte vodou v takovém množství, aby byla vajíčka při vaření ponořená. Do vody přidejte lžíci soli, která pomůže zabránit praskání vajec.

Slupky povařte asi 10 minut, aby pustily barvivo. Pokud máte málo slupek, nebo chcete výraznější odstín, přidejte do vody sáček černého čaje.

Příprava otisků na vajíčka

Venku si natrhejte různé malé lístky, bylinky a trávy, čím roztodivnější tvar budou mít, tím zajímavější budete mít vzor. Klasikou jsou například řebříčky. Přiložte je na vajíčka a upevněte pomocí silonové punčochy, síťky po cibuli či bramborách nebo gázy. Zafixujte gumičkou nebo provázkem.

Vejce vložte do předvařené vody se slupkami, a je dále je vařte jako klasická vejce natvrdo. Pro sytější odstín můžete po 10 minutách vodu vypnout a vejce ještě chvíli ve vodě nechat, ale ne déle než dalších 10 minut, vejce už by pak nebyla k jídlu. Vejce naleštěte až po úplném vychladnutí. Pomoci si můžete ponořením do studené vody.

Vajíčka se jmény a obrázky

Chcete-li vyrobit vajíčka přímo pro konkrétní koledníky s jejich jmény nebo různými obrázky, postupujte následovně. Vajíčka pouze uvařte ve vodě s cibulovými slupkami dle předchozího návodu. Nápis nebo obrázek na nich pak jednoduše vytvoříte párátkem, které si budete namáčet v octu nebo citronové šťávě. Vyzkoušejte si to na jednom cvičném vajíčku, a pak už vám to jistě půjde skvěle.

Pokud při barvení velikonočních vajíček rádi experimentujete, vyzkoušejte metodu, která je v posledních letech velkým hitem, a to barvení vajíček z hedvábných kravat a šátků.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu