|  HOBBY
čt 19. září, svátek má Zita, zítra Oleg
Ostatní
Bílá sobota je dnem velkých příprav 

Bílá sobota je dnem smutku i největších velikonočních příprav

18. dubna 2019 16:24 / Depositphotos
 0   0
Velikonoční svátky pomalu, ale jistě spějí do velkého finále, kterým je Velikonoční neděle a pondělí. Ještě před nimi však přichází významný den v podobě Bílé soboty, k níž se stejně jako k dalším dnům předvelikonočního týdne váže mnoho pověr a tradic.

Pojďte se podívat s námi, na co byste v tento den určitě neměli zapomenout.

Den ticha bez mší

Bílá sobota je v křesťanské liturgii považována za nejtišší den celého týdne. V tento den se v kostelech zásadně neslouží mše svaté, povoleno je pouze pomazání nemocných a svátosti smíření. V noci na neděli, která je označována jako Boží hod velikonoční, se pak konají vigilie na oslavu svaté noci, kdy měl vstát z mrtvých Ježíš Kristus.

Začíná příprava na hody

Pro milovníky jídla je Bílá sobota doslova slavnostním dnem, jelikož o půlnoci na neděli končí také půst. Celý den je však už od časného rána obdobím velkých příprav nad nadcházející svátky.

Hospodyňky od rána uklízí a zdobí celý byt či dům, odtud také pramení název sobotního dne, jelikož v minulosti se v tento den stavení bílilo a celé stavení se muselo vymést novým koštětem. O Bílé sobotě se také pečou všechny dobroty, tedy mazance, beránci a jidáše. V rodinách, kde nebývalo příliš peněz, se vařívala tradiční jarní polévka z bylinek.

Pletení pomlázky i mytí rosou

Mezi tradicemi tohoto dne, které se dodržují do dnešní doby, je zejména zdobení kraslic, pletení pomlázky, se kterou v pondělí chlapci i dospělí vyrazí na koledu. Podle starých pověr by se děvčata měla v tento den ještě před svítáním umýt rosou, což jim zaručí, že jim na kůži nenaskáčou pihy.  

Bohatou úrodu pak měly podle tradice zajistit křížky z ohořelých dřívek, které rodiny nosívaly na pole. Popelem z posvěceného ohně se zase posypávaly louky, jinde se uhlíky schovávaly v domě za trámy, aby byl dům chráněn před požárem. 

Bílá sobota je pro křesťany vyvrcholením takzvaného Třídenní, do něhož spadá také Zelený čtvrtek a Velký pátek. Jaké tradice a pověry se váží k prvně jmenovanému, se můžete dočíst v našem článku zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu