|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Mazlíčci
Neřešené záněty mohou vést k chronickým změnám ve zvukovodu 

Neignorujte třepání hlavou vašeho mazlíčka! Po zánětu ucha může pes i ohluchnout

10. září 2017 15:45 / Shutterstock
 4   0
Péči o psí ouška bychom se měli věnovat pravidelně, nesmíme ji ale přehánět. Oba extrémy mohou zvířeti uškodit. Navíc zdaleka ne každý tuší, jak by správná péče o vnější zvukovody měla vypadat. Případný zánět může vést až ke ztrátě sluchu. Potřepávání hlavou nebo otírání ucha o stěny signalizuje, že něco není v pořádku.

Když se u pejska projeví počínající příznaky zánětu, jako je potřepávání hlavou nebo otírání ucha o stěny, lze jako první pomoc použít vypláchnutí ucha čisticími kapkami. Pokud příznaky přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, návštěvu veterináře bychom rozhodně neměli odkládat.

Neřešené záněty mohou vést k chronickým změnám ve zvukovodu, které vyžadují chirurgické řešení a vedou až ke ztrátě sluchu. I obyčejná travní osina může ve zvukovodu způsobit perforaci bubínku, prostoupení zánětu do středního i vnitřního ucha a vyústit až ve stav, který ohrožuje život zvířete.

Potřeba čištění uší je dána jejich anatomií, svým tvarem snadno přitahují bakterie a nečistoty. Očista či vizuální kontrola jednou týdně obvykle stačí. Pokud má pes vnější zvukovody čisté, nemusíme je čistit za každou cenu. Některá plemena ale mají k tvorbě ušních zánětů větší předpoklady než jiná, obecně to jsou psi se svěšenými boltci a zvýšenou tvorbou ušního mazu. Jejich uši proto vyžadují větší pozornost a většinou i častější čištění.

Opatrně bychom měli zacházet s vatovými štětičkami, které ušní maz spíš zatlačují ještě hlouběji. Poranění bubínku se s ní díky anatomickému tvaru zvukovodu obávat nemusíme. Můžeme jí však postrčit nečistotu, která následnou perforaci způsobí. Mnohem šetrnější je používání čisticích ušních kapek, které je jednoduché a většina psů s ním nemá problém. Navíc i ti nejcitlivější časem brzy pochopí, že jim vyčištění uší dělá dobře, a rádi to tu chvilku vydrží.

Jak na to? Jednou rukou natáhneme psovi ušní boltec a pevně ho přidržíme, druhou aplikujeme do zvukovodu kapky. Mělo by jich být takové množství, až máme pocit, že z ucha přetečou ven. Poté psovi promasírujeme zvukovod až k hlavě. Pak psa necháme, aby si přebytek tekutiny z ucha vytřepal sám. Nakonec zvukovod a boltec důkladně vytřeme a vysušíme vatovým tamponkem, buničinou nebo kouskem gázy, namotaným na prst. Pokud je tampon špinavý, opakujeme výplachy ucha raději denně, dokud nezůstane čistý. Pak už čistíme ouška svého miláčka už jen podle potřeby, obvykle jednou týdně.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu