|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Když si osvojíte pár vaječných fíglů, budete za hvězdu. 

Vaječné vychytávky: Jak uvařit rozbité vejce či odhalit jejich čerstvost?

05. září 2017 08:07 / Shutterstock
 0   0
I když jsou vece zcela běžnou součástí každé kuchyně, upravit je podle vlastního přání a chutí bývá častokrát umění. Především pokud se vrhnete do vaření vajíček ve vodě. Asi to zná každý - chcete si udělat vajíčka na hniličku, ale nakonec je vajíčko buď moc tekuté, nebo naopak moc vařené.

Máme pro vás několik vaječných triků, díky kterým určitě oslníte.

Jak pokrmy z vajec povýšit na delikatesu?

Míchaná vajíčka uděláte mnohem chutnější a vláčnější,  když do nich vlijete malé množství smetany. 

Nadýchaných míchaných vajíček docílíte i děláním míchanice na mírném ohni za jemného a pomalého míchání vajíček. Ideální je příprava nad vodní lázní.

Máte-li rádi řízečky v trojobalu, rozhodně zkuste do rozšlehaného vajíčka přidat pár kapek oleje. Strouhanka pak na mase lépe drží.

Volská oka připravujte zásadně pouze z čerstvých vajec. U nich má žloutek ještě pevnou membránu, která udrží "žluté oko" vajíčka pohromadě. U starších vajec se membrána oslabuje a stává se, že při přípravě volského oka se žloutek rozteče.

Stalo se vám, že při vaření vajíček na tvrdo, vám žloutek ošklivě zezelenal? Předejdete tomu, když vejce ihned po uvaření ponoříte do studené vody a necháte ho rychle zchladnout. Vytvoření zeleného povlaku na žloutku může znamenat, že jste vajíčka zbytečně dlouho vařili.

Jak poznat, že jsou vejce čerstvá?

Datum snůšky vajec přesně nezjistíte, ale můžete se o jejich čerstvosti přesvědčit tak, že je ponoříte do studené vody. Je-li vejce čerstvé, bude se držet u dna nádoby v horizontální poloze. Čím je starší, tím víc bude jeho širší část stoupat k hladině.

Čerstvost vejce poznáte i po rozklepnutí. Rozšířený mýtus praví, že čím žlutější žloutek, tím lepší. To však nemusí být pravda: prodejci totiž slípkám často sypou zrní obohacené o karoten, který odstín zázračně vylepší. Mnohem spolehlivější je test čerstvosti: Pokud vajíčko rozklepnete na talířek a ono krásně drží pohromadě, žloutek je pevný, nijak se neroztéká a bílek kolem něj tvoří druhý, takřka stejně pevný kruh, je čerstvé a můžete ho bez obav použít třeba na majonézu či míchaná vajíčka. Jakmile však žloutek splývá s bílkem do stejné roviny, odpočívalo v platu dobré dva týdny. Takové se podle profi kuchařů hodí už jen do těsta nebo na vaření.

Jak bez úhony uvařit nakřáplé vejce?

Chystáte se uvařit vajíčko, ale omylem jste nakřápli skořápku? Nevadí. Než ho dáte do vroucí vody, potřete ho rozpůleným citronem. Účinek citronové šťávy zabrání bílku vytéct ven ze skořápky.

Trik na vařené vejce bez prasklin

Pořádně osolte vodu. Odborníci radí klidně i pět vrchovatých lžic soli na litr vody. Vejce by pak při vkládání do vody mělo mít vždy pokojovou teplotu.

Nebo do vody přidejte pár kapek octa. Hlavně to nepřežeňte, ať pak vejce nemá octovou chuť. Vejce vařené ve vodě s octem navíc lépe drží barvy, takže žloutek bude pravděpodobně žlutější.

Dokonalá pošírovaná vejce

Aby se vám pošírovaná nebo-li ztracená vejce povedla co nejlépe, přidejte do vody lžíci octa. Vaječný bílek, který je na ocet "alergický", se přirozeně shlukne okolo žloutku. A hlavně nezapomeňte, že až budete vejce rozklepávat, voda musí vřít jen velmi mírně.

Jak rozeznat syrová vejce od vařených?

Pokud jste ve své roztržitosti omylem v lednici pomíchali vařená a syrová vejce, nic se neděje. Určitě nemusíte všechna vajčka rozklepnout, abyste odhalili, co je uvnitř. Roztočte vejce na talíři. Pokud se vajíčko točí rychle a dlouho, znamená to, že vnitřek je kompaktní a jde tedy o uvařené vejce. Pokud se točí křivě a brzy se zastaví, je čerstvé.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu