|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Zahrada
I v tomto počasí ptáci ocení, když jim přilepšíte 

Teploty jsou nad nulou, ovšem ptáčkům chybí zrníčka. Dopřejte jim, co mají rádi

29. prosince 2018 15:59 / Internet
 0   0
I když se zima ještě pořádně nepřihlásila o slovo, zvířátkům žijícím v přírodě ubyly možnosti pro získání kvalitní a vydatné potravy. Nejinak je tomu i u ptáčků, kteří se živí většinou různými zrníčky a podobnými pochoutkami.

Proto, pokud jim chcete přilepšit, připravte jim do krmítek pár dobrot, které v tomto počasí jistě ocení a budou se za nimi na zahrady či balkony rádi vracet.

Nejoblíbenější ptačí laskominy

Asi nejuniverzálnější pochoutkou, kterou milují snad všechny druhy ptáků, jsou slunečnicová semínka se slupkou. Kilogramový pytlík stojí kolem třiceti korun a ptáčkům jím uděláte radost na hodně dlouho. Přilepšit jim můžete také mákem, jádry vlašských a lískových ořechů, pšenicí nebo ovesnými vločkami.

Ptáci ovšem nepohrdnou prakticky jakýmikoliv semínky, například lněnými, konopnými, sezamovými nebo dýňovými. Nejjistější variantou krmení pro ptáky je zrníčková směs, kterou vám nabídnou ve specializovaných prodejnách. Toto ptačí krmení také často naleznete v supermarketech.

Zbytky od vaření

Když budete vařit, zkuste při tom myslet i na ptáčky. Nepohrdnou totiž kousky syrového masa, přírodním, nesoleným či neškvařeným sádlem nebo lojem, ani strouhanou mrkví. Přilepšit jim můžete i nakrájenými jablky.

Některé druhy ptáků mají rády rozdrcené bílé pečivo, čili se jim zavděčíte suchými kousky rohlíků nebo strouhankou. Ovšem pečivo nesmí být vlhké, proto jej dejte pouze do krmítka, do kterého nemůže napršet nebo nasněžit. Ptákům vadí sůl, proto ji případně odrolte. Nedávejte jim ani chléb nebo zbytky jídla.

Kam umístit krmítko

Jestli nemáte v okolí žádné krmítko, pořiďte si své. V obchodech stojí nejlevnější i kolem stokoruny. Umístit jej můžete na kmen stromu, pověsit na větev nebo položit na takové místo, kam se nedostanou kočky ani jiní predátoři. Důležité je také závětří, jinak by hrozilo, že vítr z krmítka vše rozfouká.

Jednou za čas při doplňování krmítko prohlédněte a případně vyčistěte. Trus a tlející zbytky stravy totiž mohou zapříčinit vznik plísní nebo infekce.

Případně můžete vyrobit i velmi jednoduché a navíc levné krmítko, a to z ruličky od toaletního papíru. Jak na to, si můžete přečíst v našem článku zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu