Jak na tradiční vánoční lití olova, když nemáte hlavní surovinu
V dnešní době se dají koupit speciální sady na lití olova. Ale i s tím, co máte doma, si jistě přijdete na své. Stačit vám bude například stará naběračka nebo lžíce, skleněná mísa se studenou vodou, svíčka a kov s nízkým bodem tání.
Čím nahradit olovo
Kousek olova byste běžně sehnali ve sběrném dvoře. Dnes to zkusíme vyřešit jinak. Pokud máte doma rybáře, možná by obětoval pár svých olůvek, ale ani bez nich nejste nahraní. Místo olova totiž můžete použít například cín, který se používá na pájení. A ten už buďto vy, nebo někdo z vašich sousedů, jistě mít budete.
Nejdůležitější je bezpečnost
Jelikož se při lití manipuluje s otevřeným ohněm a žhavým kovem, je na místě maximální opatrnost. Děti by se neměly strkat a dívat se z bezpečné vzdálenosti. Roztavený kov lijte do vody těsně nad hladinou.
Co který tvar znamená
Kouzlo lití olova spočívá v představivosti. Vzniklé tvary budou roztodivné, pokaždé jiné, mohou připomínat zvířata, mraky, geometrické tvary, kříže, květy a mnoho dalších. Záleží na fantazii každého, co v daném tvaru spatřuje. Je hezké, když si každý svůj výtvor dá na poličku a denně bude přemýšlet o tom, co mu po celý následující rok přináší.
Význam základních tvarů
Základní tvary mají svůj ustálený výklad, podívejte se, co znamenají:
- rovné čáry nebo čtverec – spokojený život
- křivé čáry (hadi) – nepřátelství, zrada blízké osoby
- spojené kruhy či ovál – svatba
- přerušené kruhy – rozchod
- čtverec – spokojený život
- hvězda – úspěch
- květy – štěstí v rodině, láska
- zvířata – soucit, slitování, milosrdenství
Mezi další vánoční tradice patří rozkrajování jablek, pouštění lodiček ze skořápek vlašských ořechů či pálení purpury. Jak si ji vyrobit doma, se dozvíte v našem článku zde.