|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Ostatní
Kalifornské žížaly jsou hodně žravé a umějí rychle přeměnit zbytky jídel v kompost 

Pořiďte si místo drtiče odpadů žížaly. Můžete je chovat i v kuchyni

04. května 2018 12:08 / Shutterstock
 3   1
Jsou malé, růžové a hrozně užitečné. Dokáží zlikvidovat veškeré zbytky vaší kuchyně a vytvořit z nich úžasné hnojivo. Řeč je o kalifornských žížalách, jejichž chov se stává čím dál populárnější. Tyto tvory totiž můžete chovat i v bytě.

Čím více žížal, tím větší pěstitelské úspěchy. Tato přímá úměra platí na každé zahradě! Žížaly půdu provzdušňují, hnojí, díky nim lépe přijímá vláhu. Dokonce nás pomáhají chránit proti povodním. Kalifornské žížaly jsou navíc unikátní tím, že jsou žravější a umějí velice rychle proměnit zbytky ve speciálním kompostéru, který při správné péči nezapáchá, ale docela příjemně voní vlhkou zeminou.

Kompostér třeba v kuchyni

Kalifornským žížalám se daří ve speciálních plastových kompostérech, který vás sice přijde řádově na dva až tři tisíce korun. Je však natolik vychytaný, že byste při jeho používání neměli řešit žádné problémy, třeba s přílišným vysycháním nebo naopak s přílišným vlhkem. Umístit ho můžete venku i v domě, v garáži, na chodbě paneláku, na balkoně, někdo ho má dokonce přímo v kuchyni. Důležité je, aby byl kompostér ve stínu, protože žížaly nejlépe pracují při teplotách od 15 do 25 °C. V zimě je dobré ho na zimu uložit do garáže, chodby nebo alespoň zaizolovat fólií.

Jídelníček žížal

Žížaly ocení zbytky vařeného jídla, čajové lístky, kávovou sedlinu, odřezky či slupky z ovoce a zeleniny. Pro zažívání žížal jsou prospěšné i suché a rozdrcené vaječné skořápky, nepohrdnou ani křeččím trusem, zpracují i koňský nebo kravský hnůj. Zhruba čtvrtinu odpadu by měla tvořit suchá vláknina, například na malé kousky roztrhané papírové obaly od vajec či role od toaletního papíru nebo skartovaný papír.

Co žížalám nechutná

Naopak nevhodné jsou citrusové plody, protože způsobují překyselení. Ideální nejsou ani semena rostlin, protože nejsou odumřelá, takže je žížaly nesní. Zapomeňte i na rostlinný materiál napadený chorobami, protože by mohl žížalám zdravotně ublížit, dále na lesklý papír, který obsahuje příliš mnoho přísad, posekanou trávu a listy, protože se příliš zahřívají. A nevhodné je také kov, sklo a další nerozložitelné látky.

Žížalí čaj

Žížaly odpad zpracovávají na pevný kompost a tekutinu, které se říká žížalí čaj, což je velice kvalitní hnojivo. Kompost je bohatý na živiny a organické látky. Má jemnou, drolivou strukturu, která výrazně zlepšuje vlastnosti půdy a zadržování vláhy u kořenů rostlin. Lze ho využít při pěstování ze semínek, při sázení stromů a keřů či jako hnojivo pro rychlerostoucí rostliny. Kompost je také ideálním výživovým doplňkem pro pokojové květiny. Žížalí čaj je hodně silné hnojivo. Takže jej musíte ředit v poměru 1:1. Pokud pěstujete muškáty, máme pro vás tip na skvělé hnojivo, po kterém budou kvést jak šílené. Více o tomto přírodním zázraku jsme psali zde.

Fotogalerie
Šárka Vondráčková | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu